blogy

Aké je najekologickejšie auto? Určite iné, ako si myslíte

Minule sme s kamarátom zo Švajčiarska preberali autá. Staré, nové, elektrické. Obaja sme fanúšikmi veteránov a starých poctivých áut, kde si vodič vie sám väčšinu opraviť či vymeniť. Pritom na nových modeloch si sami častokrát neviete vymeniť ani žiarovku svetlometu, a kvôli úplnej samozrejmosti často idete (zbytočne) do servisu. Pritom si občas stačí pozrieť len návod na youtube, a s trochou trpezlivosti a šikovnosti to ide. Aspoň pri starších vozoch je to malina.

Padla reč aj na všade skloňovanú ekológiu áut. Elektromobily sú snáď len prestupnou stanicou niečoho iného, lebo ich terajší dojazd vs. vysoká cena a spotreba vzácnych materiálov je šialená. Takže, čo je skutočne eko? Vyšlo nám z toho, že - staré auto, o ktoré sa dobre staráte.

V tomto smere uznávam amerického investora Warrena Buffetta, ktorý už roky patrí do prvej desiatky najbohatších ľudí sveta. Jeho majetok bol na jar 2023 odhadovaný na 105 miliárd dolárov. Predstavte si to neskutočné číslo, stopäť miliárd. (Viete si predstaviť, koľko by za to bolo horaliek?). Za tie peniaze by mohol mať garáž plnú najluxusnejších áut. Lenže "veštec z Omahy" má vždy len jedno auto. Napríklad desať rokov jazdil na Lincolne Town Car z roku 2001, ten vymenil za Cadillac DTS z roku 2006, ktorý po ôsmich rokoch nevymenil za Cadillac XTS z roku 2014. Svoje autá navyše nekupuje nové, ale často ojazdené s nejakou kozmetickou vadou, aby dostal lepšiu cenu. Jeho šetrnosť a minimalistické zmýšľanie boli kľúčovými faktormi jeho finančného úspechu. Ak vie miliardár jazdiť takto, tak prečo milióny bežných ľudí "MUSIA" v priemere každých šesť rokov jazdiť na novom aute?Ale vráťme sa trochu k ekológii a číslam. Povedzme, že za 20 rokov vie niekto vymeniť 3-4 autá. Všetci sa síce bijú do pŕs, že im ide hlavne o ekológiu (chápem komfort a bezpečnosť)  a nižšie emisie. Blbosť. Ale koľko emisií a hlavne odpadu sa vyprodukuje pri výrobe tých 3-4 v podstate zbytočných áut? Vyťažiť alebo len zrecyklovať všetky tie kovy a plasty, to množstvo použitej vody, elektrickej energie, minutého paliva na dovoz všetkých dielov a v konečnom dôsledku času pri výrobe. A to všetko v podstate len preto, že niekto len CHCE, nepotrebuje, ale CHCE!

Toto už nevyzerá celkom eko, či? Pritom stačí jeden vojnový konflikt (aktuálne Ukrajina či Červené more), a všetky tie drakonické európske emisie na staré autá sú zrazu jednou veľkou fraškou. Zrazu množstvo lodí musí oboplávať celý kontinent, stovky lietadiel má dlhšie lety kvôli nebezpečným koridorom, alebo neekologicky horia celé mestá či sklady.


Odporúčané články:

Moto príbehy, aké zažijete len s Oltcitom

Keď Pán Boh stvoril Oltcit, pravdepodobne len žartoval

Ukáž mi svoje kolesá, a ja ti poviem, aký si!

Videotesty áut


Autor: Myshoun, 13.3.2024
Foto: Myshoun / AI