cestopisy

Tento prírodný unikát si nenechajte ujsť

Do môjho súkromného zoznamu udalostí, ktoré chcem stihnúť pred smrťou zažiť, je v jednom bode aj snaha navštíviť všetky sprístupnené slovenské jaskyne. Je ich aktuálne trinásť, takže som už za polovicou. Nakoľko sme v jeden deň absolvovali rovno dve, pravdepoodobne sa mi to podarí splniť. Po návšteve Dobšinskej ľadovej sme dostali spontánny nápad, že ďalšia nami nenavštívená je iba hodinu jazdy autom. A s predsavzatím "No, keď sme už tu...".

 

Pred vstupom do jaskyne bol práve čas neskoršieho obeda, tak sme zabočili do hotela Hrádok *** (Jelšava). Vošli sme do čistého retro sveta, kde stále zažijete nádych socialistického zájazdu a lá ROH. Obrňte sa trpezlivosťou, ktorá však bude odmenená chutným jedlom za dobrú cenu. Poctivý kurací rezeň s varenými zemiakmi a zeleninovou oblohou bol skvelý.


Posilnení sme prešli autom pár stoviek metrov a pohodlne odparkovali na mieste k tomu určenom, ktoré je iba päť minút pešej chôdze od vstupu.
Na úvod len detail - pripravte si dostatočnú hotovosť, lebo kreditná karta vám tu nepomôže. Potom si vás preberie partia sprievodcov a ide sa dlhým vybetónovaným tunelom nadol do podzemnej krásy. Aragonit bude na prvý pohľad vyzerať ako prerastený lišajník či veľká pleseň, alebo až dokonca vystriekaná montážna pena, ale stačí sa mu len lepšie prizrieť.

Je to zvláštny unikát (síce trochu iný o akom spieva Mária Čírová, ale je), ktorý si treba vážiť a vidieť na vlastné oči. Našťastie ho máme rovno na Slovensku. Celková dĺžka trasy v jaskyni je 300 m a prehliadka trvá asi pol hodinu.
Odporúčané články:

Miznúca Dobšinská ľadová jaskyňa a smutný miniurbex

Belianska jaskyňa: Nič vám nedá zadarmo, ale za námahu sa odmení

Važecká jaskyňa: Medvede tam môžete vidieť dodnes

 


Autor: Myshoun, 17.2.2024