cestopisy

Terchovú si obľúbite na počkanie, lebo má čo ukázať

Kde túto rázovitú dedinu hľadať? Kúsok na severe v Žilinskom kraji v objatí pohoria Malá Fatra. Na úvod len prezradím, že hoci hôrny historický borec Jánošík je akýmsi logicky hlavným lákadlom, nie je našťastie jediným. Minimálne raz za život by ste sem ale mali zájsť.

JJ
Na čestnom mieste na vŕšku za hotelom Gold (smerom na Vrátnu) stojí strieborná 7,5 metrov vysoká kovová socha nášho urasteného hrdinu Ďurislava J. (*1688 - † 1713) alias lokálneho vedúceho v logistike nadbytočných zásob ekonomicky zdatných obyvateľov k ekonomicky slabým obyvateľom. Vyjsť sem je povinnou jazdou každého, kto chce povedať, že v Terchovej bol. Každého! Fotka ako dôkaz musí byť, tisíc hrmených!
Terchovské srdce

Od Jánošíka smerom na severozápad uvidíte na náprotivnom kopci Oblaz 30 metrovú rozhľadňu (stojí tu od roku 2015), ktorá sa nachádza na trase náučného chodníka zameraného na živočíšstvo a burinstvo Národného parku Malá Fatra. Ku koncu je cesta nahor mierne strmá, ale stále je to v norme rodinnej prechádzky. Dobrým foto pointom je veľký rám v tvare červeného srdca a poteší aj otvorený malý obchodík so suvenírmi a občertsvením. Štvrtým minimiestom je rekonštrukcia nemeckého zákopu z 2. svetovej, odkiaľ svojho času fúzatí Hansovia šmírovali okolie pod kopcom. Už len dodám praktické info - zaparkujte až na malom parkovisku za mostom za hasičskou stanicou.Smerom na Dolné diery ...a možno aj o kus ďalej
Aj počas pekného zimného počasia sa dá absolvovať zdravotná prechádza cez skalnatú tiesňavu, v ktorej si viete dať povedzme malý okruh. Alebo koľko počasie a spolupartia dovolia.Pokiaľ vám výjde čas, tak sa choďte pozrieť napr. na Chleb, do Kostola sv. Cyrila a Metoda na pohyblivý drevený bethelem či na symbolický Jánošíkov dom. Pri troche šťastia stihnete vyspovedať aj miestnu kravičku neznámeho mena a rodinného pôvodu (od 18+)


Kam sa ísť po všetkých tých výletoch dobre najesť? No preda do Terchovskej koliby pred hotelom Diery ***.


Odporúčané články:

Recenzia hotela Diery *** očami návštevníka

Tu kedysi behal Ďuri... Ďuri Jánošík: Terchová a okolie

Považský hrad, tak ten mám rád


Autor: Myshoun, 4.2.2024