cestopisy

Kodaňský výlet: Keď už ste tu, nevynechajte ani pôsobivé blízke Malmö

Dnes skúšame hotelové raňajky. Dajú sa dokúpiť kedykoľvek, a za 95 DKK (cca 13 Eur) sa dosýta najete a užijete si niekoľko druhov teplého dánskeho chlebíka. Keďže sme už po dvoch náročných dňoch celkom unavení, na výlet vyrážame až okolo 11:00. Za päť minút sme na metre, odtiaľ sa odvezieme na letisko a tam si kupujeme lístky na vlak do švédskeho Malmö.

Vlak do 10 minút prichádza a ideme sa odviezť cez zavesený most Oresundsbroen z dánskej Kodane do švédskeho Malmö ponad Sundský prieliv. Ten patri medzi najväčšie na svete a je najdlhším kombinovaným (autá a železnica) mostom v Európe. Funguje od roku 2000 a prejazd cez prieliv je 16 km dlhý s tým, že začína 430 metrov dlhým umelým polostrovom, pokračuje tunelom Drogden s dĺžkou vyše 4 km, z toho 3,5 km je 10 metrov pod hladinou mora a vychádza na 4 km dlhý umelý ostrov Peberholm, z ostrova pokračuje most približne 8 kilometrov. Spiatočný lístok vlakom stál okolo 10 Euro a cesta trvala okolo 20 minút.


Do Malmö prichádzame pred 12 hod na Central station odkiaľ sa peši vyberáme do centra mesta, ktoré je vzdialené len niečo okolo 10 minút peši. Hlavné námestie Stortorget s prekrásnou radnicou a fontánou má nezabudnuteľnú atmosféru. Keďže je sobota, mali sme šťastie a videli sme aj niekoľko svadieb. Prechádzame uličkou ku katedrále St. Petri, kde sme svedkami krstu bábätka v priamom prenose.

Pokračujeme cez Gamla staden a vychutnávame atmosféru pouličných umelcov a mestečka samotného. Z Little square pokračujeme do Kungsparken, parku s vodnými kanálmi s lodičkami, veterným mlynom, nádhernou záhradou Slottstradgarden a hradom v Malmo. V hrade navštívime akvárium a art museum.Po dvoch hodinkách na hrade sa presúvame opäť do centra a vychutnávame si neskorší obed v reštaurácii na Little Square. Zistujeme, že vo Švedsku je podstatne lacnejšie než v Dánsku. Pomaličky sa vraciame na vlakovú stanicu, keď tu zbadám most, z mostu zbadám umelecké dielo slobody – zauzlovanú zbraň, odtiaľ zbadám ďalšie umelecké dielo na Posthusplatsen a odtiaľ maják v Malmo Inre, takže náš návrat sa odkladá a prechádzkou sa dostávame až k moru a majáku, kde si oddýchneme a nabijeme sa úžasnou energiou vody a kľudu.


Následne sa už len vraciame na vlakovú stanicu a vlakom, ktorý chodí každých 20 minút sa vraciame späť do Kodane, kde sa ešte poprechádzame po centre mesta a končíme dnešný výlet na kávičke a koláčiku pri hlavnom námestí. Teda ja som si myslela, že končíme, syn ma ešte ukecal opäť ísť pozrieť nočnú malú morskú vílu a tak opäť vyrážame nočnou Kodaňou skontrolovať Andersenovu sochu, či je sama a či sa nebojí.

Prechádzame popri najstaršej kaviarni v Dánsku (tak aspoň píšu na podniku), kde majú nádherný nápis „Eat here! One billion flies can´t be wrong...“ a unavení prichádzame na hotel práve vo chvíli, keď v Tivoli parku vrcholí nádherný ohňostroj, ktorý vidiet priamo z nášho hotelového okna o 23.30 hod.Ráno už len o 6.20 hod opúšťame hotel, metrom sa odvezieme opäť na letisko a už o 8.45 sedíme v lietadle smer Viedeň. Počasie je nádherné a let príjemný. Po obede sme už aj doma a môžeme si pri kávičke prezerať našich 1300 fotiek. Takýto výlet vrelo odporúčam každému, a nielen ja...

 

Cestovať znamená žiť.“ Hans Christian Andersen


Odporúčané články:

Kodaňský výlet: Kráľovské pamiatky, severské pochúťky aj poriadny adrenalín

Kodaňský výlet: 20 hodín non-stop! Ako sme prežili prvý deň v tomto úžasnom meste?

Praha na predĺžený víkend: Doslova za každým rohom sa tu niečo zaujímavé deje

 


Autor: Dáša, 15.11.2023