cestopisy

Spoznajte krásy Horehronia: Telgárt má viac lákadiel len ako svoje ikonické viadukty

Do pol hodiny od chaty máme malú dedinu s asi 1500 živými dušami, v ktorej v ostatnom čase pribúdajú nové atrakcie a lákadlá. Aspoň nech ten turizmus tu funguje.

 

Na dnešok hlásili dážď, tak sme sa nikam veľmi neponáhľali. Na počudovanie však od rána bolo počasie bez jedinej kvapky, ktoré sa spustili až pri našom odjazde o pol dvanástej. Naplánovali sme si pohodový deň na ktorý je Telgárt ako stvorený.

Rovno sme zaparkovali pri Kolibe nad neprehliadnuteľným zeleným vagónom Depo Café. Všetkým chutilo, obsluha bola milá a rýchla. Posilnení sme peši prešli k hlavnej ceste a smerom doľava zamierili k malej železničnej stanici Telgárt penzión odkiaľ už uvidíte menší, zastrčenejší a menej fotogenický Telgártsky viadukt. Aj tak sa pod ním budete cítiť úplne malí. Konečne bol čas si ho dôkladne poobzerať zo všetkých strán ... aj zo samotnej trate. Ako uznajte, musel som vyliezť aj hore. Na začiatku smerom do stredu mosta prišli myšlienky typu, že keby teraz išiel vlak, tak asi silno utekám ... ale nešiel. Nič ma tak nerušilo vo výhľade a fotení.Ďalším plánom bolo prejsť od hlavnej cesty k majestátnemu Chmarošskému viaduktu, ale počasie chcelo, že si máme dať kávu, domáce limonády a zákusky v Depo Café. Ledva sme našli dva voľné stoly, lebo tu o zákazníkov našťastie núdzu nemajú. Za terasou tu od minulého roka pribudla stará modrá fiatka a lá Harry Potter, pričom žltý americký školský autobus posunuli ďalej za ihrisko, aby robil lákadlo pre novú predajňu suvenírov s malou výstavou starých motoriek a požičovňou elektrobicyklov (dobrý ťah vedúci).


Neprší. Fajn, ide sa vpravo. Guľaté stohy slamy boli skvelou fotokulisou, ktorej sa nedalo odolať. Viete o tom, že Chmarošský viadukt patrí k najfotenejším miestam minimálne čo sa Horehronia týka? Tak už viete.Po chodení to chcelo aj trochu krytej zábavy. Našli sme ju v podobe bowlingu v miestnom Apartments Club Telgárt ***, kde nám dve dráhy a čapovaná kofola bohato stačili na akčnú hodinu. Tu som nerozumne vyhlásil, že víťaz s najvyšším počtom bodov bude večer umývať všetok riad na chate. No nie som debil? Nakoniec ma po ôsmich ľuďom čakali taniere, poháre, hrniec aj panvica.

Pekne strávený deň sme už na terase zakončili každý niečím lahodným a tekutým. Dospelí chlapi sa vrhli na degustáciu lokálneho remeselného piva, ktoré hodnotím ako silno piteľný počin.


Tip: Ak by sa vám málilo, tak kúsok za Telgártom smerom na Pusté pole pramení rieka Hron. Je tu urobené malé parkovisko a drevený prístrešok.


Odporúčané články:

Spoznajte krásy Horehronia: (Ne)vyhliadka Horné lazy a makačka na cyklodrezínach

Spoznajte krásy Horehronia: Prechádzka na vodopád pod Orlovou

Na svojich cestách neobíďte ani Telgárt či syslovisko. Bude na čo pozerať

Autor: Myshoun, 6.9.2023