cestopisy

Spoznajte krásy Horehronia: (Ne)vyhliadka Horné lazy a makačka na cyklodrezínach

Dnes to bude o pote, malom sklamaní, spoznávaní nového a veselých zážitkoch. Ide sa spoznávať blízke okolie Brezna. Počasie nám prialo a nechýbalo ani skupinové odhodlanie.

 

Opäť sme si nastavili dovolenkový budíček na 8:00 hod, aby sme v plnej zostave vyrazili z chaty aspoň o deviatej. Približovadlá západoeurópskej a ázijskej výroby sme smelo zaparkovali na parkovisku breznianskeho Kauflandu. Prvým cieľom bol výstup na kovovú rozhľadňu Horné lazy.Večer predtým som bohapusto podcenil prípravu a spoľahol sa na aplikáciu Maps.me ... veľká chyba. Tá mobilná štetka časť poslala hore skorším kopcom, čo bola v podstate trať pre mountbikerov. Zvyšok išiel podľa poctivých nedigitálnych smerovníkov. Vidieť naživo mladú srnku na pár metrov bol síce zážitok, ale po  ťažšej ceste nahor (nechápem prečo smerom na Skalku) som chlapsky priznal, že som zablúdil, a nebudeme mať čas aj pri správnom smere vyjsť na rozhľadňu, lebo na 13:00 hod nás už čakala druhá atrakcia. Spiatočka a hurá nákup občerstvenia v ... dobre zásobenom Kauflande (ok, faktúru za reklamu pošlem).
Zvyšok partie tam s vyplazeným jazykmi došiel, odfotil čo sa dalo a hnal sa rýchlo nazad. Prevýšenie bolo síce nejakých 330 metrov a trasa cca 5 km, takže za hodinu a pol tam a za hodinu desať spať bol čas na pekne prepotené tričká. Pri najbližšom dlhšom pobyte krásneho Horehronia sa sme vrátime bez časového stresu ... a appiek.

Druhou atrakciou dňa boli Horehronské cyklodrezíny. Za nimi sme sa museli presunúť do blízkej dediny Hronec (Námestie 6. marca, oproti reštaurácii Country House). Zodpovedná slečna nás poučila čo robiť, čo nerobiť, a ako v cieľovej stanici otočiť malé kovové monštrá.


Cyklodrezíny sú také voľnočasové športové zariadenia, kde si vlastne zaplatíte za to, aby ste sa pekne uštvali. Vonku bolo teplo ako prdeli pečúceho sa prasaťa (cca 33+) a vy šliapete do pedálov väčšinou do mierneho kopca asi 5 km po uzatvorenej úzkokoľajke. Nezdá sa to, ale zachvíľu sa ozvú kolená a stehná. Cesta po trati je našťastie zaujímavá a pri obzeraní sa po okolí zabudnete na únavu.  Slnečné miesta striedajú úseky v tieni, kde pookrejete.

Na konci minimálne dvaja otočíte drezínu a môžete si užiť oddych na blízkej lúke či drevenom prístrešku. Cesta naspäť už je pohodička, zvažuje sa cestou mierne nadol, takže aj pubertiaci na sedadlách vás bez námahy dovezú späť do depa.

Odporúčané články:


Spoznajte krásy Horehronia: Prechádzka na vodopád pod Orlovou

Na svojich cestách neobíďte ani Telgárt či syslovisko. Bude na čo pozerať

Cestou po Slovenskom raji: Okruh cez Tomášovský výhľad

Autor: Myshoun, 31.8.2023