daruj dobro

Šesť Mysliacich klobúkov

Prečo má väčšina ľudí obmedzené myslenie a nie sú schopní myslieť „out of box“? Lebo ich to nikto nenaučil, alebo preto, že ich to nikdy nenapadlo? Maltský lekár a filozof Edward de Bono navrhol koncept 6 mysliacich klobúkov, ktorý je nástrojom na efektívnejšie premýšlanie či už pre skupinu, alebo pre jednotlivca.

Základnou myšlienkou tejto metódy je rozdeliť myslenie na 6 funkcií (šesť rôznych stavov, resp. spôsobov myslenia, pri ktorých mozog identifikuje a prenesie do vedomého myslenia určité aspekty problému) a podľa nich si nasadzovať vždy jeden z pomyselných klobúkov:

Biely klobúk (informácie) si nasadíme, keď zbierate informácie, fakty, údaje. Pomôže tiež asociácia s bielym lekárskym plášťom. Keď vás lekár vyšetruje, tiež najskôr zbiera od vás všetky potrebné informácie, aby mohol potom správne stanoviť ďalší postup a následne diagnózu.

 

Červený klobúk (emócie) si nasadíme, aby sme zapojili aj pocity, vyjadrili prípadné nadšenie či obavy, ale aj intuíciu a dohady. Dobrá je asociácia s červeným srdcom. Aký pocit budem mať, keď sa problém podarí vyriešiť, a naopak aký pocit budem mať, keď sa vyriešiť nepodarí.

 

Čierny klobúk (negatívne úsudky, opatrnosť) si nasadíme, aby sme posúdili nástrahy problému, aké ťažkosti sú s tým spojené, čo by sa stalo, keby sme pri riešení problému zlyhali, aké sú bariéry a môžné pochybenia a nebezpečenstva. Pre lepšie zapamätanie pomôže predstava sudcovského taláru.

 

Žltý klobúk (pozitíva) si nasadíme, aby sme do myslenia vniesli optimizmus. Snažíme sa identifikovať pozitíva,výhody a čo vyriešenie problému prinesie, aké svetlo a jasno, preto nám ako asociácia najlepšie pomôže predstaviť si žlté slnko.

 

Zelený klobúk (kreativita) si nasadíme, keď sme si už prešli fakty, pocity, obavy aj prínos. Pozreli sme sa na problém aj analyticky aj pocitovo a teraz je na čase popremýšľať ako sa na daný problém môžeme pozrieť z nového uhľa pohľadu? Aké nové myšlienky môžeme pridať k tým, ktoré už máme pri danom probléme? Buďme kreativní, provokujme, pátrajme a sledujme, kam nás naše nové nápady privedú. Spomenúť si na zelený klobúk nám môže pomôcť asociácia so zeleným stromom, keďže každý strom je iný, a každý konárik rastie novým smerom.

 

Modrý klobúk (manažovanie premýšľania, celkový pohľad) si nasadíme nakoniec. Pri tomto klobúku sa uistíme, že sme pri premýšľaní použili všetky klobúky, a že problém riešime produktívne. Niekedy sa tento klobúk nasadzuje ako prvý, aby sa stanovili ciele a potom až na konci znovu na zosumarizovanie a vyriešenie problému. Užitočné sú otázky: Čo sme doteraz urobili? Čo môžeme urobiť teraz, ako ďalšíe? Ako pomocku si predstavte modrú oblohu.

 

Metóda 6 klobúkov myslenia sa môže použiť postupne na preskúmanie problému, následne na vytvorenie množiny potenciálnych riešení a nakoniec na výber finálneho riešenia.1. Príklad použitia tejto metódy:
Problém: potrebujem schudnúť 10 kg za 3 mesiace.

 

Teraz vážim 75kg. Známe fakty: Priemerne schudnú ľudia za mesiac okolo 4kg. Po 2 mesiacoch chudnutia sa vrátia k pôvodným návykom. Akákolvek diéta nefunguje bez pohybu. Pohyb bez úpravy stravy tiež nefunguje. Je potrebné skombinovať zdravý pohyb a zdravú stravu. Aké mám zdroje? Fitnes trener, výživový poradca, kamaráti, ktorým sa už schudnúť podarilo, internetové videá... Čo k tomu potrebujem? Nájsť si čas a priestor, naštudovať si vhodné cviky a zloženie stravy.. vymyslieť efektívnu kontrolu plnenia....

Keď sa mi podarí schudnúť, nebudem musieť ísť na operáciu a budem šťastná. Taktiež si budem môcť kúpiť tie krásne šaty, ktoré vyrábajú len o veľkosť menšie ako mám teraz. Budem sa menej hanbiť pred kamošmi. Pôjdem do tej super novej vegetariánskej reštaurácie a stretnem vyšportovaných svalnatých ľudí vo fitnesscentre, to sa už veľmi teším. Ale to aj znamená, že sa musím obliecť do športového oblečenia, oh a čo keď sa mi budú vo fitku smiat? Na to sa veľmi neteším. Neznášam papriku a zeler, akú zeleninu budem jesť? ... Som zo seba sklamaná, že som to nechala zájsť až sem....

Keď začnem viac cvičiť, budem sa viac potiť a teda aj smrdieť. Ak začnem viac športovať a aj si sama variť zdravé jedlá, potrebujem na to dostatok času, kde ho vziať? Musím chodiť častejšie na trhovisko nakupovať čerstvú zeleninu a ovocie. Zelenina a aj návšteva fitnescentra stoja viac penazí, budem si musieť niečo odoprieť. Čo keď sa zraním alebo ochoriem, toto riziko je celkom veľké? A čo keď to nezvládnem? Opäť príde jo-jo efekt? Čakajú ma 3 rodinné oslavy, to sa bez kolačikov nezaobíde, ako odolať? Možno to nevydržím a vzdám po pár dňoch.

Ak sa mi podarí schudnúť, budem sa menej potiť, budem viac vládať, zmestím sa do svojich obľúbených vecí, nebudem musieť brať lieky a cekovo budem viac šťastnejšia. Mať fitnestrénera by mohlo byť užitočné, lebo nebudem môcť mať výhovorky. Zdravý životný štýl je „in“, v tom ma určite podporia aj kamaráti a možno to nakoniec nebude také zložité s prípravou jedál a myslím, že zeleninové jedlá sa varia rýchlejšie ako mäso.


A čo keby som sa prihlásila do nejakej chudnúcej zdravej výzvy? Alebo si budem každý deň presne písať, čo robím a čo zjem a vždy keď dodržím, čo si stanovím, tak sa odmením. Alebo sa prihlásim na kurz zdravého varenia, nech ma to niekto poriadne naučí a dá mi reálne nápady na zdravý jedálniček. Prípadne si môžem zeleninu a ovocie objednať aj online. Hmm, alebo by som sa mohla zapojiť do teamovej bežeckej súťaže, to by ma kolegovia potiahli a aj by mi bolo trápne to nezvládnuť, takže by moja motivácia stúpla. Prípadne by som mohla vyhľadať aj dietológa, ktorý by mi presne stanovil, čo je vhodné pre mňa konkrétne, na mieru.

OK, takže viem, že musím zmeniť športové návyky a aj stravovanie. Sama to nezvládnem, takže sa prihlásim na kurz zdravej výživy a nájdem si fitnestrenera. Zdravú zeleninu si objednám online od domácich pestovateľov a tým ušetrím čas. Trénera budem počúvať na slovo, aj sa budem rozcvičovať, aby som predišla zraneniam. Budem si veriť a myslieť pozitívne. Začínam už tento týžden a budem si značiť každý deň svoje nové návyky a úspechy. Musím ísť na to postupne a vydržať.

 

2. Príklad použitia tejto metódy:
Výzva: Prečítať 5 kníh za mesiac.


Je to to, čo skutočne potrebujem? Musia to byť knihy, alebo to môžu byť aj časopisy, prípadne počúvanie audiokníh? Čo mi to prinesie?

 

 

 

Viem, že nečítam každý deň. Mesiac má 4 týždne, to znamená prečítať 1,25 knihy za týždeň. Ak má priemerne kniha 300 strán a mesiac 30 dní, na deň to vychádza prečítať 50 strán. Ak viem, že prečítať jednu stranu mi trvá 1 minútu, tak potrebujem denne cca 50 minút až 1 hodinu na čítanie. Cez víkend môžem čítať viac ako hodinu denne, takže to mám ako rezervu.

 

Keď budem pravidelne čítať každý deň, moje sebavedomie stúpne, budem cítiť spokojnosť, že venujem čas efektívne a získavam nové informácie. Budem mať zo seba určite výborný pocit. Ale, čo keď to nestihnem každý deň? Čo keď sa mi zhorší zrak? Nebudem mať čas na kamarátov a budem v strese, že musím si každý deň vyhradiť až hodinu na čítanie? Ale parádne bude, že nové informácie môžem použiť v práci a budem múdrejšia. Budem si musieť nakúpiť nové knihy, to sú zase výdavky, cítim stres, či si opäť na seba veľa nenakladám. Oh, cítim sa zmätene a neviem, čo robiť....

Knihy stoja veľa peňazí, opäť sa všetko zdražovalo. Nebudem mať čas na nič iné a môžu sa mi zhoršiť dioptrie. Rodina aj kamaráti to nepochopia, že nemám na nich čas. Kedy si mám vlastne nájsť čas na čítanie? Ak si ten čas, ale nenájdem, budem sa cítiť nevzdelaná a hlúpa a že nič pre seba nerobím. Chcem viac čítať, ale či to stojí za to na úkor iných vecí? Je to vôbec dobrý nápad?


Vždy som rada čítala, a zaujímali ma nové informácie. Cítim, že keď budem viac čítať, budem sa cítiť lepšie. Keď si vyhradím na denné čítanie ten istý čas, lahšie sa mi to zaradí do harmonogramu dňa. Čítanie je super, človek si ním trénuje aj pamäť a predchádza psychickým ochoreniam. Čím viac budem čítať, tým viac budem mať nových tém na rozhovory s priateľmi a rodinou. Čítanie je relax, a budem sa cítiť pokojne.


Ak chcem čítať viac, musím si na to vyhradiť vedome čas počas dňa, čo keby som si nastavila budík a potom časovač na 50 minút? Knihy sú drahé, môžem si ich požičiavať v knižnici, alebo najbližšie poviem rodine a kamarátom, že k narodeninám a na Vianoce chcem konkrétnu knihu. A možno by som mohla vyskúšať nejaké techniky na rýchle čítanie a prečítala 5 kníh za oveľa rýchlejší čas. Alebo si s kamarátmi založíme knižný klub, a vždy si dohodneme ktorú knihu prečítame a môžeme sa o nej neskôr spoločne porozprávať, to by bolo fajn.

Vyhradím si pravidelne čas na hodinu čítania, najlepšie pred večerou, kým je ešte denné svetlo, nech si nekazím oči nočným čítaním. Nastavím si na to budík a časovač. Knihy si budem požičiavať v knižnici a pozriem si aj na internete techniky na zrýchlenie čítania. Začnem už tento týždeň a veľmi sa teším.


Táto metóda riešenia problémov alebo výziev od Doktora Edwarda de Bona je veľmi účinná a pomôže vám vyťažiť z myslenia maximum, lebo sa na problém pozerá zo všetkých strán. Používa analytické, emocionálne aj kreatívne metódy, pozerá sa ako na negatíva tak aj na pozitíva a tiež hĺadá nové postupy a riešenia, ktoré bežne nepoužívate. Vidieť problém či výzvu z viacerých perspektív vždy pomôže.

Keď budete mať najbližšie pred sebou nejakú výzvu alebo na stole nejaký problém, vyskúšajte túto metódu 6 mysliacich klobúkov a budem rada, keď mi napíšete, ako sa vám darilo.

Dáša

 

Ak by sme spravili všetko, čoho sme schopní, ohromili by sme sami seba.“ Thomas Edison

 

Odporúčané články:

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (4.časť)

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (5.časť)

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (6.časť)

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (7.časť)