daruj dobro

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (7.časť)

Dnes vám porozprávam o ďalšom mojom cieli a ako sa mi s ním darilo. Verím, že vás inšpiruje a pomôže pri stanovení a plnení tých vašich. Príjemné čitanie vám prajem.

Ďalším na mojom Zozname bolo:

7. Vylúštiť aspoň 150 sudoku

Je veľmi dôležité udržiavať mozog aktívny a nepoľaviť, lebo neskôr na dôchodku, by nám to mohol nepekne vrátiť, keby sme sa o neho nestarali celý život, tak ako si zaslúži. Mohol by sa skamarátiť s nemeckým priateľom Alzheimerom, a to by sa nám určite nepáčilo, respektíve už by sme si možno ani nepamätali, čo sa nám páči a čo nie. Voľakedy sa odporúčalo lúštiť krížovky, hlavne starším ľudom, na udržanie si pamäte a mozgu v dobrej kondícii. Nové trendy pridali ku krížovkám aj učenie sa básničiek na spamäť alebo lúštenie sudoku. Ja som si na tento rok vybrala sudoku, keďže už pár rokov na mňa vykúkala z poličky knižka s 1001 sudoku a zatiaľ nebol čas sa s ňou popasovať. Tak som sa pár dní zamyslela (tak ako som to radila aj vám už v predchádzajúcich častiach), čo by bol ten správny počet vylúštených sudoku za rok. Ja sudoku lúštim zásadne a iba na WC doma, čiže som počítala s tým, že cez dovolenku asi doma nebudem, a budú určite aj dni, kedy sa mi nebude chcieť a možno ani dariť. Z predchádzajúcich skúsenosti som prišla k záveru, že na 1 sudoku budem potrebovať 2 dni a k nim ešte keď pripočítam tie dni dovolenky, tak takým reálnym cieľom by mohlo byť pri pravidelnom lúštení (lebo presne o tú pravidelnost ide) 150 vylúštených sudoku za rok.


A realita vyzerala u mňa nasledovne:

Január: 56 vylúštených sudoku

Február: spolu 95 vylúštených sudoku

Marec: spolu 133 vylúštených sudoku

Apríl: spolu 159 vylúštených sudoku

Máj: spolu 186 vylúštených sudoku

Jún: spolu 198 vylúštených sudoku

Júl: spolu 213 vylúštených sudoku

August: spolu 222 vylúštených sudoku

September: spolu 233 vylúštených sudoku

Október: spolu 249 vylúštených sudoku

November: spolu 288 vylúštených sudoku

December: 324 vylúštených sudoku


Tento cieľ sa mi podarilo splniť už v apríli, z čoho mi jasne vyplynulo, že som si ho stanovila veľmi nízko a nesprávne som odhadla svoje schopnosti a časové rezervy. Preto som pokračovala v lúštení sudoku každý deň, lebo to bol hlavný cieľ (pravidelnosť) a méta dosiahnúť 150 sudoku za rok, bol skôr vedľajší cieľ, aby som mala svetielko na konci tunela, bod A, kam sa chcem minimálne dostať. Podarilo sa a nakoniec som si tento cieľ splnila na 216%. Mám veľkú radosť.

Rada do života: Cieľ by mal byť dosiahnuteľný, ale nie príliš ľahko. Ak napríklad viem, že za predchádzajúce roky som vylúštila priemerne za rok 130 sudoku, tak si nedám za cieľ v tomto roku vylúštiť 800 (príliš nereálne vzhľadom k predchádzajúcim skúsenostiam, ak si však neplánujem vyhradiť oveľa viac času v tomto roku na túto aktivitu v porovnaní s rokmi predchádzajúcimi). No taktiež nie je vhodné si dávať príliš ľahký cieľ, napríklad vylúštiť aspoň 100 sudoku, keď viem, že to na 99% dám, keďže už mám tú skúsenosť, že zvládnem aj viac. Cieľ by mal byť reálny, ale dostatocne motivujúci prekonať sa, dosiahnúť svoj nový osobný rekord, a pritom by nás mal donútiť vykročiť von z našej komfortnej zóny.

Nuž a ak ste zvedaví, čo sa mi ešte podarilo alebo nepodarilo a prečo, prečítajte si aj ďalšiu časť môjho blogu a nechajte sa inšpirovať.

Nebojte sa stanoviť si cieľ aspoň o 10-15% vyšši, ako ste už dosiahli v minulosti, nebojte sa trošku sa vyhecovať a zamakať. Ten pocit, keď sa to podarí je fantastický! Veľmi vám držím palce!

Dáša


 

Odporúčané články:

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (4.časť)

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (5.časť)

Najúžasnejší rok splnených osobných cieľov (6.časť)


Foto: pixabay.com/ JeromeWare