pre ženy

Keby si si mohol zobrať len 5 vecí na opustený ostrov, ktoré by to boli?

Kamarátka Marta uverejnila na FB status, v ktorom písala ako s deťmi čítajú knižku, v ktorej bola otázka: „Ktorých 5 vecí by ste si vzali na opustený ostrov? A uverejnila aj zabavné odpovede jej detí. A tak som sa zamyslela, toto je taká klasická psychologická otázka, ale nikdy som sa nezamyslela, čo by som odpovedala ja. Čo ja, ale čo naši teenageri? A tak som zadala úlohu všetkým členom našej rodinky, nech sa zamyslia a napíšu si päť vecí, ktoré by si zobrali so sebou na pustý ostrov.

Mladší teenager pohotovo odpovedal, že Doru the Explorer! (netušila som, kto je Dora, ale hneď mi bolo vysvetlené, že to je animovaná postavička z rozprávky, ktorú sledoval ako malý. Dora má totiž batoh, z ktorého vždy vytiahne čokoľvek, čo práve potrebuje – vrátane lode, skrine, hocičoho..)

Napriek tejto pohotovej, a v celku múdrej odpovedi, sme sa dohodli, že si napíšeme 5 vecí a povieme si, že prečo by sme si zobrali práve tie.

Teenager 1:

 1. Jachtu (aby sa mohol z ostrova dostať preč, keby chcel)

 2. Veľa paliva (aby doplával na pevninu, ktorá nie je opustená)

 3. Diamantový saxofón – Tu sme sa všetci začali smiať, že tak toto je topka! Ale prišlo rozumné vysvetlenie (na odplašenie divej zvery, by som naň zahral. Aj na rozveselenie, by som na ňom mohol hrať a diamantový preto, aby som ho mohol vymeniť s domorodcami, alebo niekým, kto by ma mohol zachrániť. Bol by to vlastne poklad!)

 4. Filter na vodu (aby som získal pitnú vodu)

 5. Mapa k pokladu na ostrove (keby existovala mapa k pokladu, znamená, žeby existoval aj poklad)

Teenager 2:

 1. Dora the Explorer (ako som spomínala vyššie, Dora má v batohu všetko potrebné)

 2. Veľa jedla

 3. Veľa pitia

 4. Ostrý papek (nejakú ostrú palicu na obranu aj na lov)

 5. Čln (aby som mohol odísť, keby som chcel)

Ja:

 1. Nožík (to je podľa mňa základ na prežitie v divočine, na obranu, na lov, na výrobu niečoho)

 2. Bibliu (vždy som túžila si ju prečítať celú a nikdy nebol doteraz čas, tak na opustenom ostrove by to mohlo konečne výjsť. Knihu by som si tam brala rozhodne a táto je aj múdra aj motivačná, a aj by mi vydržala na dlhšie obdobie. Iste, doma sa mi smiali, že ju môžem použiť aj ako zbraň a niekoho ňou ovaliť...čiže rozhodne je to kniha viacúčelová a dôležitá).

 3. Spacák (rozmýšľala som aj nad stanom a spacákom, ale zvíťazil spacák, lebo prístrešok si viem postaviť (veď mám nožík a bod č. 5) alebo nájst nejakú jaskyňu, no mäkučký a teplučký spacák, by mi chýbal).

 4. Hrniec (aby som si mohla niečo uvariť, predsalen jesť stále sushi???)

 5. Môjho muža (pôvodne mali byť na mieste č.5 zápalky, ale oheň sa vraj dá zapáliť aj iskierkou z 2 kameňov, a zároveň by mi bolo smutno samej na opustenom ostrove a ešte k tomu, môj muž, ktorého druhé meno môže byť kľudne „slovenský McGyver“, bude mať určite so sebou svojich ďalších 5 užitočných vecí, preto zvíťazil on a nie zápalky a brala by som si ho so sebou! Ešte k tomu je aj veľmi vtipný, takže by sme sa určite nenudili)

 

Môj muž:

Hneď prvá (pragmatická) otázka z jeho úst znela: A kde je ten ostrov? Na juhu alebo na severe?

Moja (čisto logická) odpoveď, vždy a všade, v každej knihe alebo filme, je opustený ostrov, kde niekto stroskotá predsa v teple, takže na juhu.

 1. Satelitný telefón (lebo s ním sa dá zavolať odvšadiaľ, aby prišli pre mňa)

 2. Nôž (základ na prežitie)

 3. Sekera (nôž nestačí, tým by som strom nezoťal v prípade potreby)

 4. Kresadlo (logicky oveľa rozumnejšie ako moje zápalky, lebo kresadlo sa dá použiť oveľa viac krát. Tu je vidieť tú praktickú stránku zmýšľania)

 5. Kilometer dlhé tenké lano (keby bolo potrebné niečo zviazať, uviazať, spojiť...)


Verím, že ste správne postrehli, že môj muž mňa na zozname nemá. Je to rozumné a pochopiteľné, keď už by sa mu konečne splnil sen a mal by tú možnosť, aby si odo mňa oddýchol, prečo by ma bral so sebou?! Z nás štyroch by rozhodne najdlhšie na ostrove prežil môj muž, ale my ostatní, by sme sa určite lepšie zabavili.

A akých 5 vecí by ste si zobrali vy? Skúste sa spýtať aj doma alebo kamošov, určite sa dozviete niečo nové a zaujímavé.

Ďakujeme Marti za skvelú inšpiráciu.

Na záver Úryvok z knižky Veľká panda a malý drak od Jamesa Norburyho:

Čo je dôležitejšie? Spýtala sa veľká panda.

Cesta alebo cieľ?“

Spoločnosť,“ povedal malý drak.

Vnímam to rovnako ako malý drak.

Dáša

 


Autor: Dáša, 8.1.2022
Foto: pixabay.com / qimono