cestopisy

Prekonajte lenivosť, a vyberte sa do raja úžasných skál

Vstávať v sobotu ráno o šiestej sa asi nikomu nechce, ale pri jasnej predstave, čo všetko môžete vidieť, radi rozlepíte oči. Po raňajkách a dvoch hodinám v aute už parkujeme pred dedinou Súľov (orientačné body pri ceste - chata Súľovčanka resp. chata a reštaurácia Súľov).

Zastavujeme v úzkom údolí, ktoré lemujú sporadické skaly. Za nestrážené parkovanie tu po vypnutí motora zaplatíte 3€ na deň. Začíname výstupom po zelenej značke. Kam? Prvým cieľom je Gotická brána, druhým hrad Súľov, tretím obed a štvrtý sa uvidí podľa nálady. Úvodný  asi kilometrový úsek je malou previerkou kondičky. Kráčate strmšie nahor medzi skalami a koreňmi, neskôr riedkymi listnatým lesom. Ak to s tichými nadávkami na perách prekonáte, to najhoršie je za vami. Čestné zadýchané.

 
Prvý zubatý úsmev vám nabehne pri Gotickej bráne a výhľadoch na atypicky lomené skaly. Počítajte s tým, že tu máte prvú rodinnú prestávku. Lebo dostatočne fotiť a trochu sa občerstviť veru treba.

Od Gotickej brány sa nerovným terénom išlo ďalej na hrad Súľov. Telo už neprotestuje, nohy vás vedú samé. Oči si až ku koncu všimnú, že v skalách sú murované časti a jedná sa o zrúcaninu. Národa tu bolo požehnane, až som pomaly čakal predaj vstupeniek na hrad. Rad ľudí čakal pred úzkou skalou, ktorou sa dalo prešmyknúť k improvizovanému vchodu v múre. Kamenné schody vystriedal kovový rebrík a vstupom bola diera cca meter krát meter. Čakanie a nepohodlie sa oplatilo. Výhľad na okolie odporúčam.

 


Po prestávke a kochaní sa viedla naša cesta späť zelenou značkou nadol. Zjedené zásoby už úspešne vytrávili, tak sa pri parkovisku hľadal tekutý a tuhý zdroj doplnenia energia. Chvíľu sme sa pohrávali s myšlienkou skromného fastfoodu, ale nakoniec vyhrala blízka odporúčaná kuchyňa.Po neskoršom výdatnom obede v Kolibe pod skalami, a triezvom zhodnotení času, sme sa rozhodili už len pre malú zastávku smerom na Manínsku tiesňavu. Tú plánujme neskôr prechodiť, ale teraz sme len odparkovali za skalným bralom a chvíľu sa prešli po blízkom okolí.

Kúsok od lesného parkoviska ležal malý cintorín horolezcov, ktorí nemali to šťastie prísť domov po vlastných. Smutným zistením je, že väčšinou to boli veľmi mladí ľudia.
Tento výlet s pokojným svedomím radím do Top5 roka 2021. Čaká nás ešte hlbšie spoznávanie Súľovským skál, Manínskej tiesňavy, neobídeme ani Považský hrad, blízke hrady Lietava a Hričov. Ale to by asi chcelo pár dní ubytovania v Žiline, a robiť výlety po okolí. A vlastne, prečo nie?Odporúčané články:


Hrad Dobrá voda: Jedna z krásnych zrúcanín, ktorú musíte vidieť

A tam hore na Považí, dobre pochodí ten, kto sa sem odváži

Hrad Tematín: Odolal viacerým bitkám a nikdy nebol dobytý

Autor: Myshoun, 10.11.2021