cestopisy

Hrad Revište ... a živý bonus k tomu

Jazdievate po diaľnici R1 a pri Žarnovici vás láka zrúcanina gotického hradu Revište na kopci? Tak potom sme podobne „postihnutí“. Nikdy naň nevynechám pohľad. Nedávno som ale doma zavelil, že si ho idete konečne pozrieť zblízka, a nielen že ho bohapusto preletíme okolo autom.


Ako tam?

Auto odparkujte v dedine Revištské Podzámčie pri reštaurácii Pod hradom. Dá sa ísť ešte vyššie, ale cesta je úzka tak pre jeden a pol auta, a vybrali ste sa predsa na prechádzku. Inak by ste ľahko prehliadli úžasného kovového trojhlavého draka na rohu kamenného múru jednej zo záhrad pri ceste. Na priľahlom pozemku  nájdete niekoľko zaujímavých diel miestneho umelca. Ďalej obídete starú drevenú stodolu a pár chát. Kto to autom vytiahol až na parking Revište, ten má k zachovalej zrúcanine oznamovaných 5 minút chôdze. Cestu lemuje náučný chodník s tabuľami bývalých majiteľov a histórii hradu.
Dejiny z kameňa

Je vidieť, že kvôli jeho ľahkej dostupnosti je hrad z cca 13 . storočia postupne obnovovaný.  Všetko je dobre označené aj s fotkami „pred a po“ základných opravách. Vstupná brána hneď navodí dojem, že tu sa o to niekto stará. Vľavo stojaci stavebný dopravný pás to len podčiarkuje. Novšie drevené schody, lešenia a drevené prípravky na murovanie. Vyzerá to nádejne. Dobrovoľníci a združenie Terra Ryvchke (asi od roku 2015) zastrešujúce hrad tu už určite odmakali tisíce hodín fyzickej práce. Hoci som si vedel vo fantázii predstaviť, ako to tu mohlo v najlepších časoch vyzerať, neuchvátil ma tak veľmi ako Korlátko. Z múrov vidieť na Hron, kameňolom Sokolec, blízku Bzenicu, či vzdialenejší Hliník nad Hronom. Hrad Revište v roku 1792 po údere blesku vyhorel a dlhé desaťročia bohužiaľ chátral. Chcem veriť, že o pár desiatok rokov bude opäť dobudovaný a aspoň čiastočne zastrešený v ideálnom stave.

Viac foto hradu Revište nájdete aj na mojom insta profile
Viac info nájdete na oficiálnej stránke hraduMedzi živými tvormi
Len kúsok (cca 3,5 km) od parkoviska v Revištskom Podzámčií je Zveropark. Ten sme navštívili ešte v roku 2015, dá sa povedať medzi prvými. Za tých šesť rokov sa to potešiteľne zmenilo. Až nahor vás dovedie hladká asfaltka s dostatkom parkovacím miest, celý areál je vylepšený, rozšírený, pribudli zvieratá aj atrakcie. Pokiaľ výlet na hrad absolvujete ešte pred obedom, tak odtiaľto budete odchádzať až pred záverečnou (teda 19:00 hod).Odporúčané články z blízkeho okolia:

Nový Zveropark musíte rodinke ukázať. Majú čím zaujať!

Slovensko má Kamenné more, ale málo sa o ňom vie

Recenzia hotela Termál *** očami návštevníka

 

Autor: Myshoun, 9.10.2021
Foto: Myshoun