pre ženy

Jany Visage: Keď miluješ svoju prácu, nie je to zamestnanie ale srdcová záležitosť

Do reklamy už nepotrebuje investovať, lebo pracovný kalendár jej plnia objednávky od spokojných žien, ktoré sa rady pochvália aj kamarátkam. A tie svojim kamarátkam ... Nad šikovnosťou Janky Bočinec sa už asi dve desaťročia rozplýva každý mesiac aj moja spokojná manželka. Tak som si povedal, že ju vyspovedám.

1. Janka, bolo ti odmalička jasné, že sa chceš venovať kaderníctvu, alebo to nejako časom samé prišlo?
Je to taký milý príbeh :) Už ako malé dievčatko som sa hrala iba na kaderníčku a vizážistku.Moje bábiky už pred mnohými rokmi mali trendy strihy a farebné odtiene. Melírovacie techniky sa ešte vtedy nerobili, no moje bábiky ich už hrdo nosili. Všetky deti v škôlke mi ich obdivovali a nosili mi bábiky na dofarbenie, čiže som sa rozvíjala od ranného detstva. Samozrejme som nemala k dispozícii farby na vlasy, ale fixky úplne postačili. Zároveň som robila chemické pokusy. Vo vode som rozpustila pigmentovú tuhu fixky a začalo malé-veľké miešanie farieb. Už vtedy som mala blízko ku koloristike. Maľovanie a kreslenie mi išlo rovnako dobre. V škole som vyhrávala súťaže za moje obrazy. Mamina už začala tušiť, ktorým smerom sa bude uberať môj život. A je strašne milé, že mi to zostalo doteraz. Neustále musím skúšať nové kombinácie, čím sa mne, ale aj mojím zákazníkom otvárajú neustále nové a nové možnosti pri strihoch. Rovnako rada si vymýšľam nové techniky, veľmi citlivo sledujem každú zákazníčku / zákazníka. Tým myslím ich vzhľad aj povahu. Snažím sa vždy strih aj farbu urobiť každému individuálne na mieru.

2. Ak by si sa nestala kaderníčkou, aké povolanie ťa ešte lákalo?
Úprimne poviem, neviem si predstaviť robiť inú prácu. V mojej profesii som maximálne spokojná a naozaj veľmi šťastná. Ale teda, aby som odpovedala na otázku, celkom určite by som opäť pracovala s ľuďmi. Či už ako psychologička (tou do určitej mieri aj som pre moje zákazníčky) a ešte by som si vedela predstaviť byť maliarka alebo zverolekárka. Tieto profesie sú mi blízke.


3. Byť len zamestnancom je jedna vec, ale inak sa človek cíti ako majiteľ salónu. Aké boli začiatky toho tvojho?
Bola som veľmi mladučká, mala som 21 rokov, keď som otvárala salón Jany Visage. Ale taký vek má svoju výhodu, lebo vtedy je svet gombička a vlastne som sa ničoho nebála a prehru alebo neúspech som si vôbec nepripustila. Čím som zrejme vyslala signál vesmíru, a preto je tu môj / náš salón Jany Visage už 20 krásnych rokov. Až teraz si uvedomujem, koľko som toho zvládla. Pracovala som 14 hodín denne 6 dní v týždni. Prvý priestor som mala prenajatý v centre mesta, kde bolo veľmi vysoké nájomné. Už vtedy som pracovala len s tými najlepšími značkami, takže vlastne som nemohla pracovať menej, keď som chcela udržať vysokú kvalitu služieb. V tej dobe služby drahé neboli. Zúčastňovala som sa mnohých súťaží na Slovensku aj v zahraniční, taktiež aj školení. Tieto skúsenosti ma veľmi posunuli dopredu a klientela rýchlo narastala. Postupom času som prevádzku rozšírila o ďalší personál aj služby. Veľmi citlivo si vyberám zamestnancov a snažím sa, aby sa stali tými najlepšími odborníkmi, pretože teraz už aj oni vytvárajú meno salónu. Som rada, keď vidím, ako sa im u mňa darí a ako profesionálne rastú.

4. Je namáhavé chodiť na nové školenia, sledovať trendy, postupy...?
Nie, pre mňa sú školenia inšpiratívne. A nezamýšľam sa, či sú namáhavé, beriem ich ako súčasť a samozrejmosť pre moju prácu.5. Určite si zažila aj zákazníčku, ktorá prišla za tebou so slzami v očiach, a na hlave mala niečo ... povedzme neopísateľné. Či už vlastnou alebo cudzou vinou. Predsa, opravovať po druhom je asi poriadna makačka. Čo v takej situácii robíš?

Hlavne sa snažím zákazníčku upokojiť a vysvetlím jej, že urobím maximum pre jej spokojnosť. Určite sa nevŕtam v tom, kde jej to urobili a ako zle vyzerá, a ako jej mohli takúto pohromu urobiť .... Naopak, som profesionálka, čiže to beriem ako veľkú výzvu a zabojujem s tým čo treba. Pokiaľ sú vlasy na hlave v akomkoľvek stave, vždy sa dá niečo spraviť, a ja to riešenie nájdem.

6. V podnikaní občas nastanú aj ťažké chvíle. Ktoré to boli pre teba tie najhoršie?
Prvé ťažké chvíle nastali po narodení mojej prvej dcérky, nakoľko som už nemohla toľko pracovať o ani toľko dohliadať na celý chod prevádzky. Mala som veľké šťastie, že som sa mohla spoľahnúť na svoj personál, za čo som nesmierne vďačná. Druhé ťažké chvíle prežívame s príchodom Covid-19. Toto obdobie je náročné pre všetkých ľudí, nielen pre nás, a pevne verím, že prekonáme aj to a udržíme sa na trhu, tak ako to mám vysnívané.

7. A teraz naopak tie najveselšie chvíle?
Myslím, že je dobré známe, že kaderník by mohol aj knihu napísať, toľko má zážitkov. Ale dobrý profesionál si ich nechá pre seba. Môžem povedať, že u nás nemáme ani jeden deň bez smiechu. Na to reagujú zákazníčky a vždy sa zapoja, čím sa vytvára úžasná atmosféra.


8. Máš nejakú obľúbené kozmetické prípravky / značky, na ktoré nedáš pri práci dopustiť?
Samozrejme, prešli mi rukami mnohé produkty a mnohé značky. Ja mám svoje obľúbené, ale cez to všetko, že som spokojná, skúšam a hľadám novinky v profesionálnych značkách9. Veľa mojich kamarátov – majiteľov firiem sa dlhodobo sťažuje, že najväčší problém je zohnať do tímu šikovných a spoľahlivých ľudí. Pri ich zlom výbere dokážu zakrátko pokaziť dobré meno, na ktorom človek roky tvrdo pracuje. Vnímaš to rovnako?

Áno súhlasím je to naozaj pravda, ako som už písala vyššie dávam si veľký pozor pri výbere personálu, lebo som si vedomá dôsledku. Ale zatiaľ sa mi v tomto smere darí a pevne verím, že to tak aj zostane.


10. Čo by si s terajšími skúsenosťami poradila svojmu mladšiemu (povedzme 20 ročnému) ja?
Zostaň sama sebou. Nikdy sa kvôli nikomu nemeň a vždy rob to, čo ťa robí šťastnou. Ale taká som vždy bola a aj budem :)

11. Na záver ťa ešte poprosím o malú odbornú radu pre ženy, nech so svojimi vlasmi určite nikdy NEROBIA!

  1. Nespať v mokrých vlasoch

  2. Nespať v gumičke

  3. Vlasy zmývať v záklone

  4. Používať kvalitnú vlasovú kozmetiku

  5. Nefarbiť sa doma

  6. Nestrihať sa doma

A hlavne by som dopriala každej žene, aby si mohla zájsť ku svojmu kaderníkovi a nechala sa rozmaznávať. To potrebujeme všetky :)

Viac informácii nájdete na janyvisage.skOdporúčané články:

Dámy pozor, je tu pre vás nový módny e-shop

Pre priateľov je Anča Zavaranča, pre cudzích „hipsterka“, ktorá si žije svoj sen

Ak mať tetovanie, tak od talentovanej Kočes

 


Autor: Myshoun, 3.8.2021
Foto: arch. Janka B.