cestopisy

A tam hore na Považí, dobre pochodí ten, kto sa sem odváži

Primárnym cieľom bol výlet na zrúcaninu Tematínu. Ale poznáte to, keď už ste v tej oblasti, tak chcete vidieť ešte niečo. Po neskoršom obede sme stihli navštíviť ešte ďalšie tri zaujímavé miesta, hoci jedno úplnou náhodou.

Horná Dolná
Svojská seriálová dedina má aj svoj oficiálny názov – a to Nová Lehota. Počas nedele sa tu motalo pár podobne zvedavosťou postihnutých spoluobčanov, ktorí chceli vidieť miesta nakrúcania. A nič! Žiadne smerovky, kde je dom Ďura a Eriky, kde je fara, krčma, ruky držiace ho...dnotný koláč. Našťastie je to celkom pri sebe, ale potenciál miesta nie je vôbec využitý. Už legendárna Terezina krčma je zatvorená. Chápem, že kvôli nakrúcaniu asi musí byť. Ale po poslednej klapke by ju mali otvoriť v takom istom stave, ako bola v seriálových epizódach. Na stenách by boli zarámované tváre hlavných predstaviteľov. Čapovalo by sa pivo a kakavko (pre deti a „Lackov“). Rovno vedľa výčapu predaj suvenírov – už len obyčajné magnetky, tričká  a hrnčeky „I love Rapi“ či podpis karta Chlpáčikov by stačili. Všade inde by z toho urobili biznis prospešný pre obec, u nás to akosi stále nevieme.Farma New Zealand a Hobbiton
Ďalším cieľom bol kaštieľ v Moravanoch, ale rovno po ceste tam sme narazili na sympatické chlpaté a rohaté zvieratá. Blízka informačná tabuľa nás rýchlo poučila, že sa jedná o škótsky náhorný dobytok. Farmu v Modrovej  (pri Piešťanoch) ešte obývajú kozy, ovce, klokan, emu, minikrálik a krokodíl. Vedľa nej sú na pozemku ešte tri kulisy hobitích obydlí (kto pozná film Pán prsteňov, ten vie). Takže len priečelia domov, škoda že nie rovno celý zmenšený hobití dom ... a na prenájom. Fanúšikov LOTR je na Slovensku predsa dosť.


 

Kaštieľ Moravany nad Váhom
Zvonku krásny, zvnútra malá ruina. Vnútorné omietky a elektroinštalácia vyzerajú ako kasárne počas vojny, občas oko poteší dobový nábytok. Na to, že to mali pod palcom umelci, je to zúfalé. Terajší stav interiérov je veľmi smutný. Pritom miesto, architektúra, veľká záhrada by mohli byť miestom malých konferencii, svadieb, spoločenských udalostí. Zmestil by sa tu aj mini hotel. Snáď sa ho čoskoro podarí zrekonštruovať do použiteľnej podoby.
Odporúčané články:

Hrad Tematín: Odolal viacerým bitkám a nikdy nebol dobytý

Na hrade Korlátko ste z parkoviska zakrátko

Výletný hetrik: Zaujímavé miesta, na ktoré sme sa roky tešili


Autor: Myshoun, 23.6.2021