cestopisy

Hrad Tematín: Odolal viacerým bitkám a nikdy nebol dobytý

V pohorí Považský Inovec patril od 13. storočia k sústave pohraničných hradov. Teraz je jedným z miest, ktoré sa oplatí navštíviť počas víkendového výletu.

Prístupových ciest na hrad je viacero, ale zvolili sme tú s najlepšími referenciami. Z parkoviska od penziónu Bezovec v rovnomennej obci. Odtiaľ je to približne hodina na túto sympatickú zrúcaninu (605 m n. m). Cesta má na striedačku klesania aj stúpania, takže sa dá dobre zvládnuť aj pre kancelárske krysy a rozmaznané deti.  Pôjdete cez slnečné lúky plné bylín a listnaté lesy s blahodárnym tieňom, okolo vyhliadok poskytujúcich pohľady na široké okolie. Občas hrad vykukne z vegetácie, a tak máte pekné fotky už počas cesty naň.


 

Ruina je našťastie od roku 2007 v rukách občianskeho združenia OZ Hrad Tematín, ktoré sa stará o jeho záchranu a obnovu. Preto nebolo zaťažko zaplatiť vstupné 1,50 € na osobu. Za kovovou bránou vás osobne privíta kastelán Ján Sekerka. Síce iba v podobe drevenej sochy s lampášom a psom, ale je to aspoň symbolický odkaz na verného sluhu posledného hradného pána Mikuláša Berčéniho. Počas nášho výletu tu bolo pár lešení a haldy kamenia, čo je dobrý znak, že sa robí na jeho záchrane. V čase svojej zlatej éry pred 17. storočím bol považovaný za nedobytnú pevnosť.  Od roku 1710 bol poškodený cisárskymi vojskami a postupne chátral. Výhodou je to, že bol postavený ďaleko od nejakej obce, takže pre ľudí bolo zaťažko sem chodiť rozoberať vápencové múry pre svoje domy.Počas našej návštevy tu bol otvorený malý bufet so skromným občerstvením a suvenírmi. Ale vodu a horalku majte v batohu pre istotu na každom výlete.

 

Odporúčané články:

 

Hrad Ostrý Kameň: Miesto ponechané napospas času a prírody

Na hrade Korlátko ste z parkoviska zakrátko

Pajštún: Jeho osud spečatili napoleónske vojská


Autor: Myshoun, 14.6.2021