pre mužov

Každý chlap by mal mať (minimálne jeden) poriadny nôž

Prvý nôž som dostal od strýka vo veku asi 11-12 rokov. Bol to klasický poľovnícky nôž typu bowie s umelou rúčkou s napodobeninou parožia. Hrdo som ho nosil v hnedom koženom púzdre do lesa pri záhrade. Ten druhý bol od tatka v prvom ročníku na strednej. Maskáčový motýľ mi urobil obrovskú radosť. Odvtedy mám k nožom veľmi kladný vzťah.

Oba vyššie spomínané už časom doslúžili. Motýľom som ale ostal verný. Ale je to skôr taký decentný pomocník na čistú prácu – teda žiadne sekanie a pod. V práci používam na kuchynské účely malý zatvárací s čepeľou typu tanto.

Vtipnú príhodu som zažil v istom rakúskom „muničáku“, kde som si chcel kúpiť nového motýľa. Predavač chvíľu nechápal, čo presne chcem. Tak som vytiahol starého motýľa s tým, že chcem podobný. Fúzatý Helmut na mňa začal jačať “das is illegal, das is illegaaaal“.

 


Na opekačky a výlety však potrebujete niečo hutné do ruky s pevnou čepeľou. Výber vyhral vojenský kúsok od českého výrobcu - MIKOV 392-OG-1 UTON v komplet čiernom prevedení. Čepeľ z uhlíkovej ocele a dvojitým ostrím má 14 cm. Celková dĺžka chladného priateľa má 25 cm a hmotnosť 165g. Dobre sadne do ruky vďaka gumenej rukoväti. Nešmýka sa ani keď je mokrá. Uton dobre reže, bodá a seká vďaka dostatočne širokej čepeli, a to 24 mm. Za prijateľných 38 € fajn kúpa. Bude vhodný na zálesácke práce.Stále mám v oblasti nožov jeden nesplnený sen, a to, raz si vyrobiť aspoň jeden kus vlastnými rukami. Od dizajnu, cez výrobu čepele, rukoväte, záštity až po púzdro. Možno raz, nikdy nie je neskoro začať.


Odporúčané články:


Pteryx L2: Jeden z najlepších zatváracích nožov na svete

Ideálny dar pre chlapa: Sada prežitia na túru do lesa

Špeciálne jednotky: Pred nimi sa neskryje ani diabol!


Autor: Myshoun, 3.5.2020