pre mužov

Vojenská expozícia Michala Strenka: Svet pre chlapov

Narodil sa (10.11. 1919) na Slovensku v spišskej dedine Jarabina, ako 6 ročný sa s rodinou presťahoval do Spojených štátov. V Pensylvánii vyštudoval strednú školu a v októbri 1939 sa prihlásil do námornej pechoty. Čím sa stal slávnym? Bol jedným zo šiestich vojakov, ktorí vztyčovali americkú vlajku na ostrove Iwo Jima na vrchu Suribači (23.2.1945). Dnes patrí táto fotografia medzi ikonické zábery z Druhej svetovej vojny. O pár dní neskôr seržant Strenk zomiera (1.3.1945) z dôsledku zásahu črepiny od vlastného delostrelectva.


Teraz už viete prečo, a hneď vám poviem aj kde. Kúsok pod Ľubovnianskym hradom sa nachádza miesto zvýšeného záujmu hlavne pre mužov. Je tu umiestnená zaujímavá vojenská expozícia, kde si bývalí vojaci (aj záklaďáci) zaspomínajú. Ukážky starej aj novej bojovej techniky a braní, okopy a stany, poľná kuchyňa, bunker ... Sú tu autá a obrnené transportéry, ktoré som zažil na vojenčine, a potom okrem československých a ruských strelných zbraní aj tie nemecké, ktoré by som počas vojny nechcel oproti sebe počuť.


 

Samotná prehliadka zaberie pokojným tempom asi hodinu. Vstupné je skôr symbolické (dospelý 3 €, dieťa 2 €). Vhodné pre tatkov so synmi, ktorým viete čo to vysvetliť a názorne ukázať.

Pokiaľ ste ešte neboli na hrade, tak ho určite nevynechajte a rovnako tak blízky národopisný skanzen.

Viac info nájdete na oficiálnej stránke noms.sk


 

Odporúčané články:

Zápisky z vojny 1: ... už ma vedú!

Povinná vojenčina? Áno, a poviem vám aj prečo

Dojmy zo streleckého kurzu: Radšej raz vystreliť, ako sto krát o tom počuť


Autor: Myshoun, 15.12.2019
Foto: Myshoun