rady

Návod pre rodičov: Vyrábame masku veselého Mimoňa

Karneval je pre škôlkarov či školákov vždy radostnou udalosťou. Pre rodičov však predstavuje ďalšiu starosť navyše, s ktorou treba aspoň raz do roka počítať. Ak potomkovi stačí hotový kostým z hračkárstva v podobe šialene neoriginálneho Batmana, Spidermana, rytiera či sladkej princezničky, tak je to len vec peňazí. Skoro zadarmo stoja klasické nápady ako futbalista, pirát či baletka. A do tretice je tu nejaký kreatívny záhul. Minulý rok som vyrábal egyptského faraóna či netopiera. Teraz však padla požiadavka na žltého Mimoňa. A to je výzva :)

Na majstrovanie budete potrebovať: 2x výkres A3, žltý sprej (komu sa nechce dlho babrať s vodovkami či temperkami), čierny sprej (na logo), čiernu centrofixku na alkoholovej báze, nožnice (s ostrým hrotom), pravítko, ceruzku, sekundové lepidlo, priesvitnú lepiacu pásku, vodovky, farbičky (na dúhovky), žltú stavbársku prilbu (cca 10 € pokiaľ sa nám nechce vyrábať vrch hlavy z papiera), papierovú tubu z kávy / luxusných cukríkov (na oči)   

Krok prvý: Okrem dôkladného premyslenia si celého nápadu, nájdete ma webe logo zloducha Grua. To vytlačíte na tlačiarni, vystrihnete šablónu a nastriekate znak na prilbu. Tú vrelo odporúčam, lebo celé to potom dobre sedí na hlave a zároveň spoľahlivo drží papierovú masku pred tvárou.
Krok druhý: Na žlto si nastriekajte oba veľké výkresy, nechajte aspoň pol hodinu zaschnúť a dajte ešte jeden krycí prestrek. Medzitým si zmerajte pri nasadenej prilbe dieťaťu hlavu, kde bude mať oči, ústa, koľko je vzadu miesta po plecia. Oba výkresy k sebe zlepte. Nad očami si nechajte asi 10 cm voľný papier, ten využijete pri vkladaní masky pod prilbu. Vymerané oči a ústa vystrihnite. Od stredov predpokladaných očníc urobte čiernu linku (nie však až po koniec, pár cm k dobru je tam plánovaných pre domaľovanie linky po spojení). Do vystrihnutých úst môžete vložiť pripravený zubatý úsmev. Až teraz zlepíte aj druhý koniec výkresov do valca (odporúčam spomínané sekundové lepidlo a potom to ešte zvnútra podlepiť lepiacou páskou).


Krok tretí: Spojenie masky a prilby. Výsledný zlepený papierový valec by sa mal rovnať vnútornému obvodu helmy, inak to prerábate. Tu sa do akcie zapojí spomínaných 10 cm voľného papiera. Ten sa nastrihá do trojuholníkov, a tie zasuniete dovnútra prilby. Pár z nich sa musí vystrihnúť kvôli vnútorným popruhom. Papier o oblé vnútro zalepte páskou.

Krok štvrtý: Ako posledný krok sa robia prekvapujúco oči. Asi 3 cm široké očnice s priemerom cca 8 cm. (pozor, taký istý priemer má aj priestor pre oči na výkrese) zapasujte na miesto a dobre zafixujte lepiacou páskou (aby nevypadávali). Nakoľko cez také veľké priezory presvitá dieťaťu časť tváre, treba urobiť aj samotné oči s farebnými dúhovkami. Do čiernych zreničiek vystrihnite kruhy s priemerom cca 1,5 cm. Cez ne dieťa dostatočne vidí a samotnej maske to vizuálne veľmi prospeje.

Domaskovanie: Ak doma ešte nájdete staré modré montérky, žlté tričko s dlhým rukávom, čierne pletené rukavice ... a k tomu banán do ruky, tak máte vyrobenú masku, za ktorou sa určite všetci s úsmevom otočia.

Celkové náklady boli približne 18 € (prilba, papier, žltý sprej, celé sekundové lepidlo, lepiaca páska). Časovo cca 4 hodiny. Ranná radosť v detských očiach: na nezaplatenie.


Súvisiace články:

Návod pre rodičov: Vyrábame motýlie krídla na karneval

Tip na improvizovanú hračku: Hrad

Tip na improvizovanú hračku: Garáž

Autor: Myshoun, 7.2.2016
Foto: Myshoun