cestopisy

Nový Zveropark musíte rodinke ukázať. Majú čím zaujať!

Aj dobré správy sa našťastie šíria rýchlo. Iba dva po oficiálnom otvorení Zveroparku  v dedine Revištské Podzámčie (hľadaj medzi Žarnovicou a Bzenicou) sme tu boli na výletových výzvedoch zistiť, či to stojí zato sa sem pozrieť. Nebudem predbiehať, čítajte, všetko sa dozviete.

Cesta je hrboľatá, od kameňa aj od blata
Nečaká vás žiadne dlhé blúdenie. Z diaľnice R1 to šupnete správnou odbočkou na spomínanú dedinu, a už vás len čaká cesta nahor do lesa. Autá s nízkym podvozkom a slabším motorom sa trochu potrápia, ale vylezie každý. Pred vchodom je odhadom parkovisko na 20 áut alebo pár autobusov (no keď sa sem vyškriabe ten...). Pod vrcholom sa tiež pár voľných miest  nájde. Ale choďte po kamennej ceste opatrne a pomaly, a hlavne ohľaduplne, lebo na niektorých miestach sa dve protiidúce autá ťažko vedľa seba prešmyknú. Malú radu majiteľom by som dal ohľadom navigačných tabúl. Dve – tri navyše by určite neuškodili. Radšej jednu a veľkú, ako dve malé prehliadnuteľné šípky v lese na strome.  

Za bránou je iný svet

Zabudnite na umelú vybetónovanú mestskú zoo. Predstavte si lúky a lesy s ohradami. Všetko je nenásilne zasadené do prirodzeného prostredia. Za to dávam palec nahor. Budete šliapať nahor aj nadol, ale vôbec vám ti nebude vadiť, aj keď pár terénnych úprav asi ešte bude nasledovať.
Animalsovia ušatí a chlpatí
Dobré správy mám v tomto smere asi dve. Prvou je dovezený los mokraďový. Toho bežne  nevidieť. A tou druhou, že zvieratá sú ešte väčšinou plaché, takže ich môžete vidieť pobehovať a nie len lenivo ležať, a nechať sa cvakať návštevníkmi. Bežiace stádo muflónov alebo rodinku malých diviačikov len tak ľahko nezažijete. Zvierat tu zatiaľ nie je veľa, ale na začiatok stačia. Majú tu cudzokrajné (takú maru stepnú alebo kozorožca kaukazského som tu videl prvý krát, spomínaného losa tiež), lesné a poľné (malé líšky boli podarené), a nakoniec aj domáce hospodárstve (tu deťom ukážete živú bielo hnedú kravu .. teda tura). Nie, opice tu nemajú ... a ani tu veľmi nechýbali. Existuje predsa toľko iných zaujímavých zvierat čo stoja za spoznávanie.


Ozývajú sa ľudské potreby
Hlad, smäd, toaleta – sa riešia pri vstupe. Suchá kadibúdka je aj pri jazere. Bufet ponúka rýchle občerstvenie (hot dog, hranolky, zaleninový tanier, párky, živánska, kurací špíz, hamburger, grilované kuracie mäso, pečené klobása, palacinky...) a bežnú ponuku alko a nealko nápojov. Pivo a kofola sa čapujú, obsluha bola milá, stolov na posedenie je dostatok. Ak by sa v ponuke pridala aj osvedčená klasika a lá halušky, rezeň, vyprážaný syr, guláš ... no možno časom. Hladom a smädom neumriete, wc je čisté.

 

Čo inde asi nenájdete
Na deti tu myslia po chovaných zvieratách asi hneď v druhom rade. Hoci je detské ihrisko  „povinná jazda“ v podobných zážitkových zariadeniach, tu išli ďalej. Je horúco? Malé nafukovacie bazény sú pripravené. Chcete si beztrestne pohladkať domáce zviera? Majú tu na to vyhradený „hladkací kútik“, kde si potomkovia na ohradenej ploche chytia králika, malú kozu či ovečku. Pri pokladni predávajú aj vrecko krmiva (mrkva a petržlen), to tu určite deti využijú. Ďalšou vychytávkou je jazero s nasadenými rybami. Udicu vám tu za poplatok požičajú, a si keď rybu chytíte, hneď jej je k dispozícii grilovacie centrum pri jazere. Na tom si viditeľne dali záležať. Veľmi príjemné miesto na relax. Bonusom je určite letný tábor a malý amfiteáter.   


Hodnotenie na záver: Strávili sme tu pohodové tri hodiny. Okrem slabo prepečenej živánskej tu nebolo veľmi čo vytknúť. Určite sa sem časom radi vrátime, a pozrieme si, ako sa Zveropark ďalej zveľaďuje. Pokiaľ si aj naďalej zachová svoj prírodný charakter, tak mu dávam veľmi dobré predpoklady na prilákanie množstva nových návštevníkov. Viac info nájdete na oficiálnej stránke Zveroparku >>>


myshfoto

Zveropark

© 2015 Myshoun


Autor: Myshoun, 30.6.2015