pre ženy

Recept na fajnové medovníky: Tie na Vianoce musia byť!

Vianočné sviatky bez voňavých medovníkov, to je ako futbal bez lopty. Preto vám nenápadne podsúvam osvedčený a jednoduchý recept na ich výrobu, ktorý zvládne aj plešatý šimpanz či vyslovené kuchynské trdlo. Vianoce, Vianoce prichádzajú, tak pečte priateliááá. PS: Tieto sú ihneď po upečení mäkké.

Na cesto: 400 g hladkej múky, 100 g Hery, 3 vajcia (dve do cesta, jedno na potieranie), 140 g práškového cukru, 1 - 2 PL rozpusteného medu,  1 ČL jedlej sódy,  2 ČL korenia do perníku,  1 PL rumu

Postup: V mise vymiešajte cukor s dvomi vajíčkami a zmäknutou Herou, pridajte med a korenie. Múku premiešanú so sódou vmiešajte do pripravenej hmoty. Vypracujte cesto, ktoré potom vytvarujte na bochník. Ten dajte minimálne na pol hodiny do chladničky (optimálne je však 24 hodín). Odležané cesto vyváľajte a vykrajujte z neho silnejšie tvary, ktoré naukladajte na plech vyložený papierom na pečenie. Medovníky potrite rozšľahaným vajíčkom, aby sa na povrchu leskli. Potom ich v predhriatej (elektrickej) trúbe na 180 °C cca 11 – 13 minút pečte dozlata.


Na polevu: 1 vaječné bielko, 150 g práškovému cukru

Postup: Práškový cukor preosejte cez jemné sitko, vďaka tomu sa vám nebude upchávať otvor na zdobítku. Cukor s bielkom ručne miešajte (najlepšie o stenu misky), dokiaľ poleva nezbelie.

 

Rady:
- Do cesta nedávajme viac medu ako je uvedené v recepte. Z medu perníky tvrdnú.
- Pokiaľ sa cesto rozpadá, pridajte lyžicu mlieko alebo vody.
- Ak  poleva dostatočne nezhustne, pridajte do nej 1 ČL kukuričného škrobu (alebo solamylu).
- Do polevy môžete pridať aj lyžičku citrónovej šťavy.
- A máte tvrdé medovníky, tak k nim priložte krajec chleba, alebo kúsok jablka.
- Hotové medovníky sú pekné nielen na prestretom stole, ale aj ako ozdoba na stromčeku.

Autor: arch, 24.11.2013
Foto: Myshoun