hry

Euro Truck Simulator 2: Tak toto si páni musíte zahrať

Nejaký podarenejší simulátor som hral naposledy pred dobrými tromi rokmi. Vyskúšal som ponorky aj lietadlá, ale... Ale! Nebolo to úplne ono, čo som od toho očakával. Pred časom vyšla v českom Maxime veselá recenzia na ETS 2. A tak sa nejakým zázrakom stalo, že som dal simulátorom poslednú šancu. A výsledok? Deriem asfalt ako drak.

Nezvyknem písať recenzie o hrách, ale táto si to viac ako zaslúži. Skvelé diela treba vedieť pochváliť, hlavne ak pochádzajú z našich končín – Česká republika. A tak si drzo zoberiem slovo o nej povedať pár viet. Tú drzosť som nabral po prejdení 61 913 km, úroveň 29 (inštruktor), 94 184 xp, mám 6 garáží a 16 vlastných ťahačov. K tomu pár havárií a pokút : )

Tak to nakopni mladý...
Stačí si dať dokopy slová simulátor a ťahač, a je jasné o čom pôjde. Navyše v intuitívnom prevedení a peknej grafike.

To k tomu patrí
Na začiatku hry, keď to všetko bude také nové a neisté, si určite schuti poblbnete na cestách. Rozbehnúť čo to dá, nabehnúť do ostrej zákruty a v plnej paráde sa vyklopiť na bok. Alebo to opäť rozbehnúť, a čelne to si dať pusinku nárazníkmi s protiidúcim ťahačom. Alebo taký šmyk na mokrej ceste s omlátením auta o zvodidlá a podobne... A až potom začnete normálne hrať. Teda aspoň ja som tak zvesela začínal...


Palec nahor

+ Hratelnosť a obtiažnosť: Netreba žiadny hrubý manuál,  po preklikaní úvodnej obrazovky je viac-menej všetko jasné, príjemné intuitívne ovládanie. Trochu zbystrite si kúpe a rozdeľovaní truckov do garáži a prideľovaní vodičov, ale inak malina. Správny relax po šialenom dni v práci.

+ Fyzika: Jazdné vlastnosti ťahačov príjemne prekvapili. Trochu inak sa jazdí s takým DAFom a inak so Scaniou, dvojnásobne to však platí, ak máte rozdielne náklady a počet koníkov pod kapotou. Cisterna plná chemického sajrajtu sa ťažšie drží na opratoch ako vysokozdvižné vozíky. Určite si nechajte vylepšiť svojho plechového žrebca o najsilnejší motor (a dobré pneumatiky). Byť plne naložený a ťahať sa hore kopcom, vtedy sa skutočne hodí každý koník.

+ Okolie a počasie: Tu sa páni vývojári naozaj vyhrali. Príroda, budovy, scenérie okolo ubiehajúcej cesty, tak to sa dá  vychutnávať pohľadom stále. Sem tam nejaký vypichnutý prvok. Naozaj podarené.

+ Svetlá: Základ je fajn, nejaké sa ešte dokúpia... a keď je najhoršie – zapnú sa predsa diaľkové. Síce vás vtedy vyblikávajú protiidúce autá (fajn vychytávka), ale vodiči z núl a jednotiek mi to dúfam prepáčia. Na reálnej ceste také zhovädilosti naozaj nerobím. 

+ Vylepšenia: Silnejší motor? Lepšie gumy? Iná farba? Doplnkové serepetičkx? Myslelo sa na všetko.

+ Automatické parkovanie a tempomat: Veľmi užitočné a používané prvky. Bez hanby sa priznám, že často sa mi parkovať nechcelo a automatické parkovanie som využíval. Hlavne na začiatku hry, keď si človek na klávesnici zvykne vytáčať ten kolos. A tempomat šetrí prsty  doslova pri hodinách jazdenia.

+ Módy: Napríklad taká zima. Videl som, ale dosiaľ nezjazdil zimný mód. Sneh, šmýkanie... to musí byť paráda. Navyše sa o rôzne perličky starajú aj graficky a programátorsky zdatnejší fanúšikovia. Čo viac si môže výrobca želať? ... hm, asi len viac platiacich gamesákov. 


Palec nadol

- Inteligencia ostatných účastníkov na ceste: Nie je to najhoršie, ale keď sa vyrútim proti autu do protismeru, tak by mohlo aspoň brzdiť, či sa snažiť vyhnúť zrážke. Ono si ide ako tupelo veselo ďalej  a čaká na šupu od rozbehnutého ťahača medzi predné svetlá. Pár krát sa mi stalo, že sa odniekiaľ odzadu prirútil smelý osobáčik a napálil do z boku do mňa. A hneď bolo 400 € dole z účtu.

- Koľko ešte ostáva do cieľa?: Pri jazde takých cca 1200 km to už začína byť trochu nuda. Stráviť na jednej dlhej ceste asi hodinu reálneho času je naozaj dosť, a chcelo by nejaký rýchlejší prepočet na ubiehajúce kilometre. Pri skromnom odhade a 90-tke na tachometri, ubehne kilometer za 3 sekundy. Ak je kilometrov veľa, ale že veľa,  a treba samozrejme aj spomaľovať, začína sa to vliecť.


 

Čo by sa v prípadnom vydaní Euro Truck Simulator 3 mohlo objaviť?

? - Ak jazdia kamióny pod mojou firmou, privítal by som možnosť si centrálne navoliť  jednotnú farbu a logo (vopred pripravené v hre) mojich garáží a áut. Každý nový ťahač by tak stál o cca 2000 € navyše. A stretnúť svojho kolegu v protismere na ceste – no paráda 

? - Na cestách okolo prechádzajú osobné autá, kamióny, autobusy... ale žiadne motorky,  či valníky. V mestách chýba sem tam nejaký cyklista. Pri nenápadnej kolízii pomiešať pánovi na jednostopom vozidle zubnú kartu by možno trochu osviežilo hru. Na cestách 2. triedy by som pokojne prijal predbiehať aj vlečúci sa traktor.


? - Potešila by možnosť širšieho výberu prepravovaného tovaru, ktorý by sa odomykal zvyšujúcimi sa skúsenosťami vodiča. Nie celkom v štýle ako doteraz funguje ADR. Čo tak povoziť po Európe nadmerný náklad (veternú turbínu, nefunkčné lietadlo, tank..),  zvieratá alebo prevoz peňazí s policajnou eskortou?  

? - Kamionisti že nemajú sex? Mali by mať. Pri výpadovkách pred mestom by mohli postávať fešandy, ktoré by dlhé cestovanie vedeli spríjemniť. Niečo nenáročné na štýl GTA. Stálo by to povedzme 300 €, a vodič by musel ísť o hodinu skôr odpočívať. Za tú srandu to predsa stojí.


Konečný verdikt: Neskutočná namotávka v nenáročnej podobe, ktorá zaručuje dlhodobú hrateľnosť. Dať si pred spaním tisíc kilometrov a hlava je krásne čistá od problémov nahromadených počas dňa. Euro Truck Simulator 2 naozaj odporúčam. Na dnešok už s písaním končím, lebo ma ešte čaká cesta do Amsterdamu : ).

Autor: Myshoun, 10.4.2013