cestopisy

Tip na výlet: Úžasné viedenské terárium Haus Des Meeres

Slovensko má nádhernú prírodu a pomaly aj tu pribúdajú rôzne turisticky atraktívne aktivity. Ak je však niečo zaujímavé aj kúsok za našimi hranicami, treba to ísť obzrieť tiež. Smer Viedeň, a tanečným krokom ako sa na toto mestu valčíku patrí.

Vlak odchádza z prvej koľaje...
Áno vlak. Je to pohodlné, rýchle, bez stresu z parkovania a navyše deti majú zážitok z jazdy veľkým vlakom. Z petržalskej železničnej stanice vás to po cca trištvrte až hodine aj samé vyhodí na viedenskej Südbahnhof. Odtiaľ sa v pohode aj peši presuniete na podzemku na Südtiroler Platz. Linkou U1 (červená, smer na Leopoldau) to sú iba tri stanice na Stephansplatz City. A pozor, tu pôjdete z trasy U1 na trasu U3 (oranžová, smer na Ottakring). A aby tých trojok nebolo dosť, opäť na tretej zástavke vystúpite. Konkrétne na Neubaugasse (v metre je k tomu obrázok žraločej hlavy). O slovo s opäť prihlásia dolné končatiny a budete s nimi pravidelne asi desať minút prekladať na Fritz-Grünbaumplatz 1 a tradááá...

Po uverejnení článku som dostal dobrý tip na spoj: Pre ľudí idúcich vlakom z Bratislavy z Hlavnej stanice alebo z Devínskej Novej Vsi je výhodné vystúpiť na stanici Simmering (predposledná stanica), z tadiaľ sa ide priamo metro U3. Netreba prestupovať. (Peter vďaka)


Terárium Haus Des Meeres

Čochvíľa narazíte na niečo vysoké a obohnané parkom. Neváhajte zaplatiť vstupné a už máte okolo seba vodných aj suchozemských živočíchov. Nie nie, žiadne žirafy ani nosorožce nečakajte. Skôr sa pripravte na rôzne plazy, jaštery, ryby, korytnačky, medúzy, mravce, pavúky, sasanky, malé opice... až po žralokov a krokodíla (a presne toho fešáka sme nejako nemali šťastie stretnúť).  Slovom, na deviatich poschodiach toho stretnete naozaj dosť.  Vnútri je dokonca poschodová mikro džungľa, kde okolo nás preletí aj netopier, papagáj či zvedavá opica. Vyvetrať hlavu môžete na najvyššom poschodí, kde je urobená vyhliadková terasa aj so šmírackými ďalekohľadmi (za peniaze).

Oni tu majú aj toto?
Pár slovami ešte opíšem služby, ktoré vám výlet v / okolo tejto betónovej kocke plnej života spríjemnia. Na 9. poschodí vás poteší bufet. Rezeň s hranolkam nie je problém, pizzabageta chutila tiež dobre, zákusky sa chladia v boxe ako na zavolanie - ceny plus miínus ako u nás. Po naplnení útrob prichádza logicky čas aj na ich vyprázdnenie, toalety sú čisté ako sa na bývalú monarchiu patrí. Fúzatý Franz Josef by sa veru nehanbil. Suvenírovňu na prízemí ani nerátam. Aj na priľahlom pozemku si dali rakúski súdruhovia záležať. Priestranné detské ihrisko a z jeho strany vysoká lezecká stena, ale že vysoká. Takže deti sa vynadívajú a vyšantia do odpadnutia.

VIDEO: Aspoň zlomok toho čo vás tu čaká, nájdete v mojom videu.


Ide sa hádam aj späť

Postup je presne opačný ako pri príchode. Takže tri zastávky s U3 (smer Simmering) na Stephansplatz City... a ak máte ešte do odchodu ešte nejaké tie dve hodiny čas, tak spestrením môže byť krátka prechádzka po centre. Síce je tu malý záhul ľudnatosti, ale za tú atmosféru hlavného mesta (nie väčšej dediny ako je Bratislava) to stojí. A potom opäť s U1 (smer Rothneusiedl) a potom urobte z dverí metra kotúľ vpred na stanici Südtiroler Platz.

* * *

Hodnotenie výletu: Nenáročné spestrenie víkendu.
Koľko tento špás stojí: Rodinu s dvoma malými deťmi (doprava, občerstvenie, vstupné) cca 100 €
Oficiálna web stránka: Aqua Terra Zoo - Web Haus Des Meeres

Autor: Myshoun, 30.5.2012
Foto: Myshoun