blogy

Už mi je na vracanie zo slov: Exkluzívne, revolúcia a svetová novinka!

Nemám slabý žalúdok a dokážem pochopiť aj snahu rôznych predajcov, marketingových kampaní, alebo len snaživých moderátorov. Ale čo je veľa, to veľa. Zbytočne plytvajú superlatívmi a doslova nadužívajú slová, ktoré sú všade pridané tak nejako nasilu, lebo tak je to akože správne a tak to treba teraz robiť. No nech sa páči!

Svetová novinka:
Táto písmenková zábavka sa týka hlavne webov. Bohužiaľ. Jeden srandista niečo vyrobí, alebo vymyslí, a druhý srandista o tom napíše. Keďže má redaktor v danej téme prehľad asi  ako opitá blondínka v drinkoch na diskotéke, tak v rámci údernosti článku sa to sem tam zvrtne na superlatív preukrutný a z lokálnej slávy je zrazu globálna. Hlavné je, že je niečo konečne svetové.

Revolúcia:
Po tom, ako Dacia (tiež sa tomu čudujem) vypustila svoj reklamný spot na automobilovú revolúciu, v ktorej si to zahrali hlavy pomazané (Che Guevara, Fidel Castro, Mao Tse-Tung, Karl Marx, Lenin, Martin Luther King, Rosa Luxemburg, Ho-Chi Minh a Máhatmá Gándhi.) sa roztrhlo vrece s týmto slovíčkom. A nielen čo sa áut týka. Teraz každé vylepšenie nejakého tovaru či výrobku je zrazu revolučné, pokrokové  a svetoborné. To kua ani omylom. Nemusíte sa ani nachodiť po meste, a tých „revolučných“ oblbovákov nájdete na kilá.

 

Exkluzívne:
Pri tomto slove mi už doslova vstávajú všetky chlpy, a to dokonca aj na takých miestach, kde v živote nerástli. Najväčšou rekordérkou v používaní tohto ohavného slova, je asi „šukézna“  televízna mladica Erika vo svojej relácii s názvom mliečneho výrobku. Skoro pred každou reportážou nezabudne tajomne pripomenúť, že tam boli ako inak exkluzívne. (Hoci v pozadí pobehuje x iných fotografov či redaktorov). V prípade najznámejšieho celebritného multiotecka Borisa to bolo dokonca až „super exkluzívne“. Aký multivýraz bude ešte nasledovať si ani nechcem domyslieť. Určite by ma to stálo niekoľko dlhých nocí, počas ktorých by som sa neustále odkopával spod teplej periny. Ako tip môžem ponúknuť niečo v štýle „megagalaktická exkluzivita exkluzívnej exkluzivity“ či „vip najlepšia superhviezdna exkluzivita“ alebo v prípade niečoho nezávisláckeho „brutálne exkluzívna tutovka špicanajsamsuperfasa“. Podobne na tom pomaly začína byť aj slovo „prestížny“.

A čo sa stane nakoniec?
Ľudia už definitívne prestanú správne reagovať na tieto výrazy, a veci, čo si takéto pomenovanie zaslúžia, budú brané ako jedna z mnohých ďalších reklamných oblbovákov. Takže by bolo načase, aby vo všetkých troch spomenutých prípadoch, prestali akože marketingoví kreatívci hltať „umelé vitamíny“ a mali radšej začaťi papať zdraviu neškodné ovocie a zeleninu. Tam totiž nehrozí, že všetko nové či iba inovované bude opäť ohavne zaradené ako svetová novinka, či nedajbože  revolučné a navyše aj skrz naskrz exkluzívne. Už predsa nevlastné tety prababbičiek našich babičiek z druhého kolena hovorili, že „Menej je niekedy viac“.

Autor: Myshoun, 10.5.2011
Foto: nonofficejobs.com