cestopisy

Hrad Gýmeš: Staré ruiny v zradnom pohorí Tríbeč

Z nášho rodinného zoznamu slovenských hradov sme ako navštívený s radosťou odčiarkli aj starý šľachtický Gýmeš. Postupne ich chceme v našej krajine vidieť všetky. Hurá teda do Nitrianskeho kraja.

Vychádzku sme začali v Kostoľanoch pod Tríbečom. Pri vstupe do dediny sa držte stále po ľavej strane a dostanete sa na malé parkovisko (pre cca 20 áut). Kúsok nad ním je chodník s rozcestníkom. Po červenej (vpravo) sa dostanete pekným listnatým lesom na Jelenskú gaštanicu, čo je plotom ohradený kus lesa, ktorý je strážený a v ekonomickom nájme. V preklade – na jedlé gaštany odtiaľto zabudnite. Od nej sa dá hore kopcom vyškriabať až na hrad.


Ak pôjdete po žltej (vľavo) dostanete sa najprv na Sedlo pod Gýmešom, a odtiaľ už po zelenej značke do štvrťhodiny na rozľahlú zrúcaninu. Gýmeš býval rodovým sídlom šľachtického rodu Forgáčovcov. Pri voľnom tempe a fotení okolia ste tam asi za hodinu. Cesta má mierne prevýšenie, ale nebola tu núdza vidieť dôchodcov ani malé deti. Zrúcanina je voľne prístupná (dávajte na seba pozor) a prebiehajú na nej konzervačné opravy. Výhľad je široko – ďaleký, pekných miest na vlastné občerstvenie a oddych je dostatok.


Vlastné video z dronu bohužiaľ nemám, ale rád ho sprostredkujem od iného šikovného autora. Pod ním nájdete moju fotogalériu a odporúčané články z iných navštívených pamiatok.

 Odporúčané články:

 

Katarínka: Krásne ženské meno aj zaujímavá ruina

Zrúcanina hradu Biely kameň: Rýchlovka do starých čias

Ľubovniansky hrad: Kedysi strážil cesty do Poľska, dnes zaujme históriou

Plavecký hrad: Z hrdého strážneho sídla obľúbené miesto turistov

Čachtický hrad: Načerpať energiu môžete aj na zrúcanine


myshfoto

Hrad Gýmeš

© 2020 Myshoun


Autor: Myshoun, 28.10.2020