cestopisy

Výletný hetrik: Zaujímavé miesta, na ktoré sme sa roky tešili

Koniec septembra, to sa hodí využiť každý pekný víkendový deň na výlet. Teraz sme si splnili dve dlho odkladané miesta, ktoré boli stále zapísané na súkromnom zozname „to musím vidieť“, a ani po rokoch neboli odčiarknuté ako navštívené. Až doteraz.

Dražovský kostolík (manželkin sen)
Inými slovami aj Kostol sv. Michala Archanjela. Od 11. storočia tu stojí na skalnatom kopci na mieste bývalého románskeho hradiska. Už z diaľky je ho vidieť a neviete sa dočkať, kedy budete tesne pri ňom. Cesta sem je jednoduchá, nachádza sa v Nitre v časti Dražovce. Mobilná aplikácia Waze vás sem dovedie podľa názvu, auto navigácia po zadaní ulice Ambrova (kúsok nad križovatkou s ul. Šulekova je malé parkovisko). Tu pokojne odstavte svoje približovadlo, a za cca 15 minút nenáročnej cesty po lesnej asfaltke sa vám naskytne rovnaký pohľad.  Kostolík (1,2,3) je vystavaný z lomového kameňa. Má obdĺžnikovú loď, polkruh a románske okienka. V jeho blízkosti bolo nájdených 55 hrobov s posmrtnou výbavou v podobe mincí, odevou a ozdobných predmetov. Výhľad do diaľky je počas pekného počasia úžasný.Park Hotel Tartuf

Deťom sme chceli na tejto mini prestávke len ukázať romantický kaštieľ, kde sa možno niekedy zastavia v rámci (možno aj svojej) svadby na deň - dva. Prechádzka udržiavaným hotelovým parkom je tu vždy príjemný relax.

Medzi druhej a treťou zastávkou sa treba posilniť obedom. Voľba cestou padla na osvedčený Motel Tribeč. Jedlo prišlo na stôl rýchlo a obsluha akoby nebola ani slovenská. Dievčatá z personálu boli usmiate a milé.Zubria zvernica (môj sen)
Pri Topoľčiankach sa darí faune aj flóre. Blízko je Arborétum Mlyňany, Národný žrebčín aj zubria obora. Z dediny Hosťovce pokračujete na dedinu Lovce, tam sa už po značkách dostanete na záchytné parkovisko. Po krátkej ceste ihličnatým lesom - vitajte v slovenskom raji pre zubra hrivnatého. Vopred si na oficiálnej stránke zistite, kedy je kŕmenie, nech ich máte priamo pred nosom. Vidieť tie mohutné zvery na pár centimetrov sa nepritrafí každý deň, možno raz za život. Nezabudnite zaplatiť v pokladni symbolické vstupné a podporiť chov týchto vzácnych zvierat,  napríklad aj magnetkou. Každé euro padne vhod. Odchádzať zo zvernice s pocitom, že som hladkal živého zubra, zážitok na parádu. Viac info nájdete na www.lesytopolcianky.sk
Odporúčané články:

Katarínka: Krásne ženské meno aj zaujímavá ruina
Zrúcanina hradu Biely kameň: Rýchlovka do starých čias
Haluzická tiesňava: Malý prales, ktorý sa stále mení


myshfoto

Zubria zvernica

© 2020 Myshoun


Autor: Myshoun, 28.9.2020