cestopisy

Po stopách starých mlynov: Jelka

Jedna z obľúbených a hojne navštevovaných atrakcií na juhozápade Slovenska, z kategórie národná kultúrna pamiatka, má statickú polohu na vode aj na suchu.

Pokojné miesto na Malom Dunaji  - ideálne na oddych, vodnú turistiku, spoznávanie aj nafotenie si zaujímavých snímok. Trafíte sem bez problémov, a miesto na parkovanie určite nájdete. Po zaplatení symbolického vstupného (dospelý 2 € / dieťa do 15 rokov 1€) máte od 10:00 – 18:00 hod možnosť si pozrieť pôvodný trojpodlažný lodný mlyn, ktorý neskôr prestavali na kolový. V rámci susedných štátov sa v podstate jedná o unikát. Mlyn mlel až do leta 1961.Fotoaparát či mobil vytiahnete takmer automaticky. Technická časť, alebo vyhliadka na móle pri drevenom kolese priam láka na fotky. Sprevádzať vás budú aj veľké tmavomodré vážky či (ak ich hneď nevyplašíte tak aj) žaby.


Hneď vedľa mlynu je novšia prístavba skromného poľnohospodárskeho skanzenu. Návštevu zakončite občerstvením vo vedľajšej reštaurácii Malom. Rýchla a príjemná obsluha, ceny v norme.

 

Odporúčané články:

Po stopách starých mlynov: Kolárovo

Zrúcanina hradu Biely kameň: Rýchlovka do starých čias

Haluzická tiesňava: Malý prales, ktorý sa stále mení


myshfoto

Vodný kolový mlyn Jelka

© 2020 Myshoun


Autor: Myshoun, 7.7.2020