cestopisy

Opustené budovy: Royal Palace

Vždy keď prechádzame cez Nový Smokovec, tak sa aspoň nachvíľu obzriem na bývalý odborný liečebný ústav respiračných chorôb. Takmer storočná štýlová budova tu roky chátra. Pritom poloha a prostredie sú ideálne na to, aby plnili svoj pôvodný účel. V hlave sa tak zakaždým objaví rovnaký smútok nad tou obrovskou škodou.


Royal Palace stojí iba pár metrov pod zastávkou Tatranskej elektrickej železnice a hlavnej cesty. Okrem skvelej dostupnosti disponuje hlavne krásnym výhľadom. Historický objekt, ktorý miestni prezývali Penzák, je zamknutý a pod kamerou. Ploty sú poškodené a dá sa dostať do záhrady. Tam som kvôli času už nešiel. Asi to bolo lepšie, lebo môj smútok z jej stavu by bol zjavne ešte väčší. Naše kultúrne pamiatky si zaslúžia viac.


 


O pár desiatok metrov smerom do centra nad kostolom chátra aj bývalý hotel Európa. Obe budovy si viem predstaviť opravené, fungujúce a plné ľudí. Táto architektúra robí Tatry Tatrami a nie nové moderné budovy naplácané na každom voľnom pozemku.


 

 

V roku 2005 som odfotil zámok Kunerád. Momentálne je z neho úplná vyhorená ruina. Snáď tak za pár rokov neskončia aj spomínané stavby z Nového Smokovca.


Odporúčané články:

 

Magistrálou od Skalnatého plesa po Hrebienok  (+ VIDEO)

Výlet na vodopád Skok: Cesta tam a späť  (+ VIDEO)

Recenzia hotela Toliar *** očami návštevníka   (+ VIDEO)


Autor: Myshoun, 26.4.2020