cestopisy

Moderná galéria Poliankovo: Tu deťom a dospelým nuda nehrozí

Po roku sme opäť počas letných prázdnin zavítali do Vysokých Tatier. Našťastie so zistením, že pribudlo pár vďačných atrakcií. Jedna z nich je rovno pri hlavnej ceste v Tatranskej Polianke.

V digitálnej galérii Poliankovo sme tak stihli absolvovať výstavu dobrodruha, cestovateľa a dokumentaristu Pavla Barnabáša – Dialóg s planétou. Aspoň v krátkosti zažijete horúcu Afriku, studené skaly či mrazivý Severný pól.  Fotky, videá, ale aj predmety dotvárajú správnu cestovateľskú atmosféru. Napríklad si môžete nasadiť krosná (prázdne)  horských nosičov, vliezť do gumeného člna, ktorý predtým splavoval divoké rieky (ten pocit si v suchu môžete užiť), alebo svoje deti nasúkať (s pomocou sprievodkyne galérie) do postroja a nechať ich húpať nad projekciou skál. Mať kúsok pred očami originálne luky a šípy afrických domorodcov už možno v živote nezažijete.

Po stenách sú fotky Pavla Barnabáša, občas prekladané znepokojivými výrokmi, ktoré stoja na zamyslenie. Napr. „Kým dočítaš túto vetu, zmizne na Zemi prales vo veľkosti futbalového ihriska“ alebo „Zásluhou človeka denne vyhynie viac ako sto živočíšnych a rastlinných druhov“. Minimálne nachvíľu sa pristihnete, že sa hanbíte za svoj ľudský druh.


Okrem prehliadky prízemia sa dá vybehnúť hore schodmi k obrazom. Keď vám budú dávať do ruky k tomu tablet s jednou aplikáciou, neodmietnite. Ochudobníte sa o zaujímavý digitálny zážitok. To predsa nechcete. Po tom všetkom ešte chvíľu ostaňte sedieť na káve alebo si vyberte nejakú drobnosť pre svojich blízkych v oddelení suvenírov.

 

Odporúčané články:

Terra Permonia: Miesto, kde sa rada zababre a zabaví celá rodina
Aurélium: Aj veda vie byť zábavná
Zo zábavného parku Permonium nebudete chcieť ani odísť


Autor: Myshoun, 7.9.2019
Foto: Myshoun