cestopisy

Plavecký hrad: Z hrdého strážneho sídla obľúbené miesto turistov

Máte chuť na nenáročnú turistickú „rýchlovku“ v Malých Karpatoch? Jedným z vďačných tipov je zrúcanina Plaveckého hradu nad obcou Plavecké Podhradie. V podstate asi trištvrte hodinovú prechádzku lesom zvládnu aj malé deti po svojich.

V obci sa dá neoficiálne zaparkovať až pri lese, odkiaľ sa presúvate peši miernym stúpaním na vápencové bralo. Po turistickej značne sa sem dostanete lesom aj zo susedného Plaveckého Mikuláša.  Ku koncu už medzi stromami presvitajú kamenné múry. Na vlastné nebezpečenstvo sa po nich dá chodiť / loziť, ale jeden nikdy nevie, kedy sa uvoľní nejaký ten kameň. Momentálne tu prebiehajú aspoň drobné konzervátorské práce múrov, ale chcelo by to záchranu väčšieho rozsahu, na ktorú nie sú zjavne peniaze a ochota štátu. Tak Plaveč (starý názov) zachraňujú aspoň ochotní dobrovoľníci. Vďaka im.
Z hornej terasy sa v prípade pekného počasia pokocháte pohľadom na široké okolie. Napríklad dedinu Sološnica, vrchy Veterlín a Záruby, pozorné oko aj vežu ďalšej zrúcaniny hradu Ostrý kameň. V priestoroch areálu hradu sa dá nájsť miesto sa posedenie, rozloženie si občerstvenia či založenia ohňa.
Hradné bralo je vhodné aj pre začínajúcich skalolezcov a jeho polohu si obľúbili aj paraglajdisti. Zaujímavosť z blízkeho okolia je, že sa tu nachádzajú aj Plavecká a Pohanská jaskyňa. Obe sú ale verejnosti neprístupné.  Stará legenda hovorí, že v jaskyniach pod hradom sú ukryté poklady.Odporúčané články:

Fotogaléria: Trenčiansky hrad

Fotogaléria:  Hrad Beckov

Čachtický hrad: Načerpať energiu môžete aj na zrúcanine

Známe hrady a zámky priamo pod nohami: Park miniatúr

myshfoto

Plavecký hrad

© 2019 Myshoun


Autor: Myshoun, 21.3.2019