pre mužov

Šikovní Slováci vo svete: Šéfkuchár Ondrej

Odišiel do Škótska ako 24 ročný, pretože si na Slovensku nedokázal zohnať prácu. Hoci tesne pred odchodom jednu mal, nebola však dostatočne ohodnotená. Aj takto začína jeden z mnohých príbehov, kedy naši mladí a šikovní ľudia odchádzajú hľadať uplatnenie v zahraničí. A je úplne jedno, či je to len pár kilometrov za hranicami, alebo hodiny letu lietadlom.

1. Určite každého zaujíma, aké boli tvoje začiatky. Mal si tam už vopred pripravené nejaké zázemie, alebo si išiel v podstate naslepo, že veď nejako už bude?
O: Mal som dohodnutú prácu vopred, lebo som išiel cez agentúru, ktorá mi pomohla vybaviť potrebné veci. Pôvodne som mal ísť iba na rok, a už som tam štyri.

2. Ako si bol na tom s jazykom? Vedel si niečo zo školy a samoštúdiom, alebo to bola osvedčená klasika ruky –nohy?
O: Jazykovo som nebol na tom až tak veľmi dobre, ale sestra Lenka mi dala poukážku k narodeninám na večernú školu angličtiny – za čo som jej veľmi vďačný. A áno, musel som tiež používať ruky aj nohy, pretože v Škótsku je inakšia angličtina.

3. Tvoj prvý job vonku?
O: Pôvodne som mal byť umývačom riadu, ale po rozhovore s bývalým zamestnávateľom sa šéf rozhodol, že ma šupne do kuchyne na stálo.

4. Ľutuješ svoje rozhodnutie skúsiť život v Škótsku, alebo to hodnotíš ako jeden z najlepších nápadov?
O: Môžem s kľudným srdcom povedať, že neľutujem. Škótsko mi dalo veľmi veľa do života a myslím, že to bolo asi jedno s mojich dobrých rozhodnutí.

 

5. Za tú dobu, čo si vonku sa toho určite veľa udialo. Podelíš o svoj najlepší a najhorší zážitok?
O: To máš pravdu. Veľa sa toho udialo, ťažko povedať ktorý, je najlepší alebo najhorší, najlepší asi keď som zmenil prácu - žijem si svoj sen.

6. Teraz si šéfkuchárom a máš v podstate asi voľnú ruku v tom, čo sa bude variť. Vyskúšal si vašim hosťom servírovať aj nejaké slovenské jedlá? Ak áno, čo im najviac chutilo?
O: Momentálne som šéfkuchár v Cairn hotely v Carrbridge. Môžem variť čo len chcem, alebo skúšať nové veci. Snažím, snažíme sa variť veci so sveta s nádychom Škótska. Napríklad sme robili tiramisu, ale namiesto amaretto sme použili whisky likér... Mal som v jedálnom lístku černohorský kurací rezeň a veľmi chutil,  momentálne mám v menu guláš, a tiež hosťom veľmi chutí.

1. divinový kebab so zelenými fazuľkami a feta syr
2. losos so zelenými fazuľkami a cícerom a domáci dresing
3. kurací šalát s kožou, syrom a domácim mango - chilli dresing


7. Môžeš prezradiť aj nejaký recept?
O: Robil som grilovaného pstruha s opekanými zemiakmi, anglickou slaninou, pórom, k tomu domácu salsa Verde. Salsa Verde - petržlenová vňať pomerne veľa, pár lístkov mäty, pár lístkov bazalky, trochu kapary, olivový olej, citrónová a limetkova šťava (všetko podľa chuti a oka). Asi iba tento jednoduchý môžem prezradiťJ


8. Aká ste v práci partia? Dá sa na kolegov spoľahnúť, alebo to skôr flákajú?
O: My sme šialená partia, podotýkam aj môj šéf, ktorý má skvelý humor. Asi by som mohol povedať, že sme aj skoro ako rodina. Môžem sa na nich veľmi spoľahnúť, a každý sa z času na čas fláka. Ale keď je plná reštaurácia a ľudia stále čakajú na stôl, tak ideme ako dobre namazané hodiny.

 

9. Vieš si predstaviť tam natrvalo ostať, alebo sa plánuješ po čase vrátiť, a so získanými skúsenosťami si na Slovensku otvoriť niečo vlastné?
O: Každý sa má na túto otázku pýta a ja neviem na ňu odpovedať. 


10. Na záver sa patrí dať aj čisto chlapskú otázku. Čo hovoríš na miestne írske fešandy? Pokojne môžeš byť aj úprimný, veď čítať to hádam nebudú J. V čom sú iné ako Slovenky?
O: Škótky sú pekné, to by som klamal, ak by som tvrdil opak, ale Slovenky sú Slovenky. Škótky sú iné asi v tom, že moc neriešia či sú trošku objemné - oblečú si čo sa im páči a kľudne aj minisukňu (myslím tým objemnejšiu škótsku)


11. S odstupom času a nadhľadom, čo by si teraz poradil mladým ľuďom, ktorí premýšľajú nad odchodom do cudziny?
O: Určite by som im povedal - choďte, aj keď viem, že je to ťažké odísť od rodiny, kamarátov. Je to skvelá príležitosť vidieť čosi iné, nové, iné zvyky, kultúru. Ako som spomenul, mne osobne dalo Škótsko veľmi veľa.


4. marinované jahňacie rebierka a opekané zemiaky
5. kalamár s domácou ananás salsou

 


Autor: Myshoun, 28.3.2017
Foto: arch Ondrej