cestopisy

Morava, tož krásna zem: Ratíškovice a Tvarožná Lhota

Mám silné podozrenie, že na Morave platí „co ves, to atrakce“. A keď tam aj atrakcia v pravom slova zmysle nie je, šikovní ľudia sem dokážu prilákať ľudí aj na niečo, čo je len trochu zaujímavé. Navyše na jednom takom mieste hneď robia reklamu na ďalšie navštívenia hodné miesta v blízkom okolí. Majú to šikovne premyslené, a takým ja fandím.

Drezina s pohonom dolných labiek (Ratíškovice)
Základom je nájsť Múzeum „Ve vagónu“, pri ktorom sa šlapacie drezíny nachádzajú. Pomôžu v tom smerové tabule „muzeum – šlapadla“. Ochotný a zhovorčivý pán sprievodca vám okrem výkladu o Baťovskej histórii Ratíškovíc ukáže čo a ako robiť na zábavných strojoch na vlastný pohon. Pri vašej väčšej skupine sme si (prozreteľne) zvolili iba 30 minútovú cestu po koľajniciach, a bohato to na zážitok stačilo. Šliapať 12 minút dolu kopcom, potom 18 minút hore – a na druhý deň cítite nohy zaručene. Energiu odporúčam doplniť v nefajčiarskej reštaurácii Na Mlýne (cca 5 minút autom od drezíny)

Salaš pre celú rodinu (Tvarožná Lhota)
Z Ratíškovíc stačí prejsť cca 20 kilometrov a máte pred sebou atrakciu iného razenia. Salaš Travičná, ktorý sa od väčšiny tých našich podstatne odlišuje. Okrem slovenskej klasiky - zvierat a technických miestností na spracovanie mlieka, tu konečne mysleli aj na deti. Preliezky, „myšacia diera“ v zemi cez ktorú sa dá loziť pár metrov pod zemou, húpačky, šmykľavka ... Bez problémov tu strávite dve hodiny za pár euro len tak lenivým ponevieraním sa, obdivovaním vyrezávaných sôch, debatou s bačom (veselý týpek) a nachádzaním zaujímavých zákutí. Minimálne amatérsky fotograf sa tu vie dostatočne vyblázniť.

Výhľad na moravské zeme
Pár desiatok metrov nad salašom Travičná sa hrdo týči rozhľadňa rovnakého mena. Ako lasičky si vystúpate 177 schodov a máte pred očami krásny výhľad na štyri svetové strany, a ako bonus aj jeden smerom nadol. Počas slnečného počasia vidieť voľným okom ... čo dioptrie dovolia.


Súvisiace články:

Morava, tož krásna zem: Zámok Milotice

Morava, tož krásna zem: Mikulov

Morava, tož krásna zem: Dolní Bojanovice

Veľkonočný cestovateľský trojboj: Skalica, Hodonín, Lednice

myshfoto

Salaš Travičná (Tvarožná Lhota)

© 2015 Myshoun


Autor: Myshoun, 12.4.2015
Foto: Myshoun