cestopisy

Baťov kanál: Skvelá zážitková plavba pre celú rodinu

K letu patrí voda, k vode patrí loď, pri Skalici také majú, neváhaj a choď. Aj tak by som opísal nasledujúci vďačný výlet. Výhodou je, že nemusíte mať ani preukaz vodcu malého plavidla, a po krátkej inštruktáži, zaplatení a podpísaní zmluvy je z vás dočasný kapitán. Vytiahnite lanááá...

Ministres číslo 1
Tým je niekoľko prvých pár minúť samotné ovládanie lode. Taká šesť metrová fešanda s maximálnou rýchlosťou 8 km/h nereaguje hneď, a tak sme zo začiatku robili po rieke oblúčiky ako pri pluhovaní na lyžiarskom zájazde. Po chvíli skúšania, ako tá potvora vlastne reaguje, to už išlo hladšie. Pri prvom strete s loďou oproti to bol veru rešpekt, lebo podľa zmluvy uhrádzate všetky spôsobené škody.

Na palube nás bolo šesť plavbychtivých živočíchov. Loď sme pre istotu objednali pár dní vopred cez internet, a rovno takú pre osem ľudí. Myslite na to, že viac miesta sa povedzme počas štyroch hodín na lodi celkom hodí. Nie, štyri hodiny nie sú masaker – za pekného počasia to zbehne až podozrivo rýchlo. Za ten čas preplávate cez jednu komoru, otočíte sa v Strážnici, na spiatočnej ceste sa zastavíte pri Výklopníku a vplávate naspäť do prístavu. Motor sme nehnali, a ku koncu sme mali k dobru iba necelých 5 minút.


Ministres číslo 2
Blížime sa k plavebnej komore Petrov. Nikde nikto, iba naša veselá bárka. Na semafore svieti zelené svetlo. Pomaly vplávam dnu a vypínam motor. Predok lode zachytil zodpovedný člen posádky a chytá sa lana ... ale zadok ubieha ... hybaj mrštný námorníček pre hák, aby si z loďky nemal otrieskaný laminátový vrak. Podarilo sa, voda stúpa, brána oproti sa otvára. Podľa informácii nás teraz čaká najkrajší úsek plavby Petrov – Strážnice. Niečo na to bude, lebo okolitá príroda ponúka naozaj zaujímavé zákutia. Sem tam pri vás vyskočí ryba, prepláva okolo kačka, kúsok sa s vami odvezie smelá vážka. Veľmi upokojujúce.

... a už si to len užívate
Cesta späť je už oveľa pohodovejšia. Viete ovládať loď, stíhate fotiť, lodiam sa vyhýbate s prehľadom. Komoru Petrov už máte nacvičenú a bavíte sa. Pred koncom môžete po pravej strane „zakotviť“ loď do malého prístavu, a ísť si pozrieť budovu Výklopníku. Do začiatočného prístavu je to už len nejakých 20 minút plavby.

Tento výlet jednoznačne odporúčam. Je to niečo nové,  a takú loď si predsa sami neriadite každý deň. Spomínanú 4 hodinovú plavbu zvládnu aj škôlkari. Po šťastnom dorazení na breh oceníte teplý langoš a kofolu v malom prístavnom bufete.


Viac info nájdete na prvaplavebna.sk

myshfoto

Baťov kanál (2014)

© 2014 Myshoun


Autor: Myshoun, 19.8.2014