cestopisy

Morava, tož krásna zem: Hartvíkovice a okolie

Ďalšia milá moravská destinácia, ktorá stojí aspoň za predĺžený víkend. Zatiaľ ma žiadny výlet v tejto časti našich susedov nesklamal.

Vesničko má výletová
Malé a pokojné Hartvíkovice sú ako z filmu od Svěráka. Ďaleko od ruchu veľkomesta, ale s vlastným príjemným tempom a atmosférou. Za hlavný stan sme si zvoli penzión Hájenka. Je po rekonštrukcii, a ohľadom vybavenia či vonkajšej úpravy mu nemáme čo vytknúť. Krásna záhrada s vlastným rybníkom naozaj nie je bežný štandard. Nové, útulné, udržiavané. Nevadili ani spoločné wc, sprcha a kuchynka (apartmány majú všetko v sebe). Usmievavé tety každé ráno napochovali s metlou na rajóny. Nanosená špina či zapáchajúce odpadkové koše sa tu rozhodne nekonali. Na prespanie, nachystanie skromného jedla (rozumej raňajky či polotovarový obed – večera), či prečkanie dažďa viac ako ideálne. A večer? Kto chcel, mohol sa kultúrne či športovo realizovať v klubovni, alebo pretáčať mäso na vonkajšom prenosnom grile. Fanúšikovia hry tetris dokázali na dvore zaparkovať 8 – 9 áut. V dedine fungujú aj obchodíky a lá rozličný tovar, večierka (y?) a reštaurácia.


Banské Permonium
Nakopnite motory – vyrážame do 25 km vzdialenej dediny Oslavany do zábavného parku Permonium. Mali sme však tú smolu, že nám pršalo ako za trest. O to dôkladnejšie sme si aspoň prezreli prekonštruovanú ťažnú vežu bane Kukla (kultúrna pamiatka). Vonku sa deti môžu vyblázniť na prekážkovej a opičej dráhe, alebo si vyskúšať interaktívnu hru. Ak chytíte pekné počasie, smelo tu počítajte s celodenným výletom. Bufet síce nebol nič extra, ale na oklamanie žalúdka postačil.

Stajne v Otradiciach
Z Hartvíkovíc je to nejakých 15 km po slušných cestách. Pokiaľ po návšteve stajne, pohladení  veľkých konských hláv, prípadne povození detí na poníkoch vyhladnete, tak určite sa tu ostaňte najesť. Jedli sme tu dvakrát, a vždy maximálna spokojnosť. Súkromný tip: Vyprážaný kurací rezeň so zemiakmi. Tak za ten by sa nemusel chuťovo hanbiť ani luxusný hotel. Priestory reštaurácie & penziónu na úrovni, ceny solídne, parkovanie dostatočné. A čašníčka mala s nami božské nervy (bolo nás nejakých 25 kusov) – statočná žena.

Wilsonova skala
Aby sme si len po okolí nevyvážali prdele, tak jedna z aktivít bola nenáročná pešia turistika. Hybaj cez dedinu, okolo poľa, kúsok cez les, zahrať sa na jaštericu na skale a doprajete si krásny výhľad na okolie. Konkrétne aj na Dalešickú priehradu pod vami. Výstup cez les na Wilsonovu skalu sme bez problémov dali aj s trojročnými deťmi. Treba len dávať pozor na ostré skaly a strmý svah z vrcholku. Hodiť papuláka nadol by nikomu na nálade a hebkosti pokožky nepridalo.

Dalešická priehrada
Od Hájenky ďalšia príjemná prechádzka do neďalekého autokempu Wilsonka. Kúpať sme sa síce nešli, ale s vodou to malo veľa spoločného. Prenajali sme si motorové člny a pobrázdili hodinu priehradu. Pasívne typy výletníkov môžu dať smelo prednosť výletných lodiam s posádkou. Detské ihrisko, minigolf, občerstvenie ... len si užívať leto dosýta.


V okolí sa ešte dá navštíviť:

Mohelno – hadcová step
Koňešín – keramická dielňa
Přeskače – podzemné chodby
Sádek – vinohrad, pivnice, náučný chodník
Mstěnice – zaniknutá stredoveká dedina
vyhliadky, zámky, pamiatky, expozície... alebo pre fanúšikov Simpsonovcov jadrová elektráreň Dukovany :)


Súvisiace články:

Morava, tož krásna zem: Zámok Milotice

Morava, tož krásna zem: Mikulov

Morava, tož krásna zem: Dolní Bojanovice

Veľkonočný cestovateľský trojboj: Skalica, Hodonín, Lednice

Autor: Myshoun, 11.8.2014
Foto: Myshoun