cestopisy

Morava, tož krásna zem: Zámok Milotice

Kúsok od Skalice, s vôňou slivovice, postavili šikuláci - zámok Milotice. Je po rekonštrukcii so zachovaním 50 – 60 percent pôvodného inventáru. Tak to treba vidieť na vlastné buľvy očné, a nasmerovať tam svoje labky skočné.

Tu sa vedia predať...
A viditeľne sa snažia. Žiadne ofučané dôchodkyne, ktoré si prišli pretrpieť pracovnú smenu. Každú pol hodinu je organizovaná prehliadka zámku so sprievodkyňou. Napr. rodinný lístok (2 dospelí + 2-3 deti stojí 280 Kčs, čo je v prepočte 10,2 €) Kto trafí čas medzi nimi, tak sa môže ísť pozrieť na drsne vyzerajúce papagáje - teda dravce. Tam sa síce platí vstupné zvlášť, ale je zanedbateľné. Nechať si pristáť na koženú rukavicu živého sokola je zaujímavý zážitok. V areály je aj funkčné občerstvenie, voňavé a čisté toalety – jednoducho má to tu úroveň.

Stará krása s trpkou príchuťou
Vnútro barokového zámku je krásne. Fotoaparát sa sám nedočkavo tlačí do ruky, keď tu zrazu príde to najväčšie sklamanie. Je tu prísny zákaz fotografovania. Ani za úplatu pri pokladni. Osobne by som tam najradšej fotil aj pol dňa. Kto ma rád históriu a starožitnosti pochopí moje rozčarovanie. Asi 50 minútová prehliadka interiéru je tak akurát.


Pánska záhrada
Udržiavaná a rozľahlá flóra má jeden bonus. Za pár českých penízků si tu môžete požičať dobový kostým, a pol hodinu sa v ňom premávať po záhrade. Pani grófky, malé pážatá, mini princezné ... len tu nemajú ani jedno plechové brnenie. A to je škoda. Tak rád by som si v ňom poškrípal po kamenných schodoch. Kostýmy majú vo veľkostiach od malých detí po urastených dospelých. Za tu prču tých 110 Kčs (4 €) stojí. Pri prechádzke narazíte na fontánu s rybkami, zvláštne stromy.... a boh vie čo ešte, kde sme ani nestihli ísť.

Vepřo, knedlo a tak ďalej
Hladný človek  = mrzutý človek... a s tým treba niečo urobiť. Najlepšie rovno v dedine pravou moravskou kuchyňou. Poviete si, že čím môže ohúriť dedinská krčma? Už len prístupom personálu, ktorý sa na rozdiel od toho slovenského netvári, že hosť obťažuje. Aj keď nám niekto vyfúkol sviečkové spred nosa, tak plnená paprika a guláš do nás padli ako partizáni do krytu. A cenovo? Príjemne.


Tip: Ubytovať sa môžete kúsok od Skalice v Zlatníckej doline na chate Amor. Hneď pri nej je lanová dráha Tarzánia, kde si laná a prekážky užijú malí aj veľkí opičáci. Kuchyňa je tu solídna, parkovania dostatok a na deti mysleli aj ihriskom. Odtiaľto sa dobre vyráža na túry – napr. smer Mlynky, čo len neďaleký salaš so živými ovečkami. Ubytovanie síce pripomína starý pioniersky tábor, ale na 2-3 noci stačí.


Kto chce vedieť o zámku v Miloticiach viac, ten si prezrie oficiálnu stránku zámku >>>


Súvisiace články:

Morava, tož krásna zem: Mikulov

Morava, tož krásna zem: Dolní Bojanovice

Veľkonočný cestovateľský trojboj: Skalica, Hodonín, Lednice

Autor: Myshoun, 1.5.2014
Foto: Myshoun