cestopisy

Penzión Čachovo ** : Jarná lyžovačka k plnej spokojnosti

Jarné prázdniny pre školopovinné deti predstavujú vítaný relax, ale pre rodičov znamenajú výzvu, ako ich zmysluplne prežiť. Dá sa sedieť aj doma a čumieť do bedne. Nie, to nebude náš prípad. My tankujeme plnú nádrž a ide sa na stredné Slovensko. Okolie Banskej Bystrice, konkrétne dedina Selce to tento rok s nami musí vydržať. Ahoj mesto, vitaj príroda a čerstvý horský vzduch, ktorý nie je voľným okom vidieť.

Zapnúť pásy, štartujeme
Do Bystrice sa to pohodlne ide po diaľnici. Potom hodiť smer Brezno a ku koncu mesta už navádzajú smerové tabule na dedinu Senica a Selce. Kým jednu po hlavnej ceste celú prejdete, to v druhej zabočíte za miestnym úradom  (ešte pred kostolom) vľavo dole na smer penzión Čachovo či Solčianka. Nebojte sa idete dobre, tá cesta síce istý kús nevyzerá veľmi vábne, ale dovedie vás presne tam, kam chcete. Pekné drevené chatky okolo cesty sú dobrým signálom. A pri vlekoch vľavo hore a ste na veľkorysom parkovisku.


Ubytovanie a veci okolo toho
Pri vstupe na recepciu dostanete na počkanie úsmev, a potom svoje kľúče. Izby sú zariadené skromne, ale účelne. Je to penzión s dvomi hviezdičkami a preto nečakajte prevratný luxus. Na bežný pobyt ako hygiena, spánok a relax to ale stačí. Dole je jedáleň vo svetlom dreve s kozubom, barom,  posedením na presklennej terase. K tomu pripočítajte súkromie v banketke, kde si za veľkým stolom užijú kartári, vedľa hráči stolného futbalu či šípok. Mysleli aj na pár hračiek pre deti.

Po chvále ale treba spomenúť aj malé nedostatky:
- v sprchovacom kúte vyslovene chýba držiak na mydlo, alebo sprchovací gél
- vchodové dvere do izieb sem tam vŕzgajú ako na strom hrade
- ráno miesto džbánu s čajom by viac potešila aspoň 10 litrová várnica s ventilom
- do jedálneho lístka polopenzie na večeru by to chcelo aspoň jednu možnosť mäsa na prírodno. 

Ostatné je myslím si naozaj v poriadku. Čo sa týka personálu a majiteľa, tak tam udeľujem 1* za ústretovosť a snahu vždy vyhovieť hosťom a návštevníkom. Takú ochotu nájdete málokde.

Okolie penziónu tvoria aj pekné chaty.


Vonku je sneh, berte lyže
Buď ich berte so sebou, alebo si ich tu rovno požičajte. Pod svahom je požičovňa lyží, kde vám ochotní chlapi poradia a pomôžu. Navyše si tu rovno objednáte aj inštruktora pre seba či prvé pokusy niekoho z rodiny. Výber lyží, topánok a výstroje je veľký a za rozumné ceny. Už sa len do všetkého narvať a s čipovou kartou na vlek (kotva na veľký kopec či detské vlečné lano na malý kopec) sa vybrať najprv hore, a potom aj dole svahom. Hneď pod penziónom je mierny kopec pre deti, kde môžu deti zažiť prvý pocit z lyžovania, alebo sa len na kraji trate posánkovať. Ak je snehu málo, tak problém rieši umelé zasnežovanie. Každý večer sa svahy upravujú ratrakom. Po  nich sa potom po večeroch aj srnky potulujú. Občerstvenie je pod svahom zaručené, a čisté toalety tiež

Vlek na veľkom svahu.


... a keď už ste v týchto končinách, tak:


- tí fajnšmekri, ktorí majú radi pikantné jedlá, nech v Banskej Bystrici navštívia v obchodnom centre Europa - Chilli Pizza Ristorante. Ich chilli pizza vás bude zaručene štípať dva krát, raz keď pôjde dnu, a raz keď pôjde von. Nie je síce životu nebezpečná, ale príjemne podráždi chuťové bunky a zahreje bruško.

- sa choďte poprechádzať po okolí. Ak na príjazdovej ceste nezabočíte vpravo na penzión Čachovo, ale budete držať volant rovno, tak sa po zdolaní serpentín dostanete na štýlový agroturistiscký areál Fuggerov dvor.   


Ak som vás namotivoval, tak si pozrite aj oficiálnu stránku penziónu Čachovo

Fuggerov dvor.

Súvisiace články:

Penzión pri Trojičke ***: Veselý Silvester očami návštevníka

Hotel Sitno *** všímavými očami návštevníka

Recenzia hotela Impozant **** očami návštevníka

Ranč u Bobiho: Konečne normálne agrocentrum pre turistov!

Autor: Myshoun, 28.2.2014
Foto: Myshoun