pre mužov

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 3

Niekto to rád horké, niekto zasa sladké... To platí aj pri čokoláde, a pri pive dupľom. Od ostatného „testu“ ubehol nejaký ten čas, a nejaký ten nový hlt. Čo je pre niekoho lahoda, nad tým druhý možno skriví tvár. Buďte zvedaví a ochutnávajte čo život ponúka. Mám tu teraz pre vás pár tipov z tekutej oblasti...

Orval
(alk 6,2 %, vrchne kvasené pivo 13,6 %, Belgicko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, cukor, chmeľ, kvasinky

Tak sa ukáž Belgičan: Otvoríme, pomaly nalejeme po vnútornej stene poháru a čakáme, čo sa bude diať. Dnu tečie farbou svetlý medík, sladko to vonia, pena ako po šampóne na vlasy. V pohári je proti svetlu mierne rovnomerne mútne. Na prvý dúšok som mal pocit, že tam cítim med. Horkosť je potlačená do úzadia, takže chuťovo také trochu rozpačité. Beriem to ako novú skúsenosť na jazyku, ale rozhodne si nejdem polámať behom nohy pre druhú fľašu.


Soproni Meggy
(alk 2 %, svetlý ležiak, Maďarsko)
Zloženie:  voda, jačmenný slad, fruktóza, džús, hroznová šťava, mrkvový koncentrát, kyselina citrónová, prírodná čerešňová aróma, antioxidant ... a kopec iných prísad, ktoré neprelúskol ani translátor.

Jó napot sör: Višňová malinovka ako sa patrí, len s miernym obsahom alkoholu. Ovocné skoropivo urobilo na mňa dobrý dojem. Chuť višní nerušila ani nezanikala. Na pitný režim do horúčav ideálne. Zle nechutila ani jeho hrušková verzia. Hovorte si čo chcete, bola to v oboch prípadoch ovocná lahoda. Čókolom, dobré bolo.


Karlovačko radler grejp
(alk 2 %, zmes svetlého ležiaku a nealko základu s grepovou príchuťou, Chorvátsko)
Zloženie: 2,5% podielu ovocia, 50% nealka -  (voda, cukor, citrónová šťava, koncentrát, regulátor kyslosti, kyselina citrónová, prírodná príchuť grepu...  / 50% ležiaku - voda, jačmenný slad, kukuričná krupica, chmeľ.

Živjeli: Nie, nefackuje ma hanba, že som zobral takéto niečo do úst. Hoci sa nijako nevymyká nad ostatné podobne ochutené radlery, patrí k tým lepším. Chuť by mohla byť trochu výraznejšia, ale nabudúce bez rozýšľania v týchto zemepisných končinách siahnem hamtavou paprčkou smerom k tejto „pivnej malinovke“.


Germania strong
(alk 7,9 % na obj., prémiové svetlé pivo, Nemecko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľový extrakt

Silná Hans, silná: Tu soudruzi z NDR neudělali chybu. Pivo má silu, iskru, jemné bublinky, príjemnú horkosť, a aj po prehltnutí necháva v ústach dobrú chuť. Za penu by sa nemusela hanbiť ani Jar, a farba je poctivo zlatistá. Po dvoch kúskoch je hlava čistá ako diamant. Hansovia, dobre ste uvarili!

 

Ginger Beer Old Jamaica
(nealko, Anglicko)
Zloženie: sýtená voda, cukor, výťažok z koreňa ďumbieru, príchuť, regulát kyslosti, kyselina citrónová, benzoan sodný, extrakt  quaillala.

Bob, vyfúkni a nalej: Hneď na úvod mám dilemu, či to vlastne vôbec je pivo. Podľa mňa nie, ale tvári sa to, že áno. Kto už pil rakúsku limonádu Almdudler, tak nech si k jej chuti predstaví zázvor (čo trochu škriabe v krku), sódu a véééľa cukru. Chutí to nejako podobne. Vôňa je výrazne zázvorová, farba ako citrónová sirupová voda,  ale tá chuť okolo piva ani nešla. Poctivý chmeľ umelými sračkami nenahradíš. Ako pivo nula bodov, ako malinovka moc drahý špás. 


Strongapple cider
(alko 5 %, alkoholický nápoj, Slovensko)
Zloženie:  voda, upravená jablková šťava, cukry, sladový extrakt, prírodná aróma, kyselina citrónová.

Tak ako je to pán Newton s tými jablkami?: Toto tretinkové jablčné niečo, nie je pivo, ale medzi vína tiež nepatrí, tak ale ho prisuniem skôr sem. Farbu má ako tmavší citrónový radler, vôňu ako jablková šťava s chmeľom, a chuť ako instantné nesladené horúce jabĺčko s trochou bieleho vína. Na spoznanie novej chuti to celkom beriem, aj keď viac by som privítal výraznejšiu chuť jabĺk. Chlapci a dievčence v pivovare v slovenských Vyhniach vraj vyrobil aj hruškové verziu „sajderu“, ktorá sa po dodaní do mojich rúk na počkanie stretne aj s chuťovými bunkami.


Corona Extra
(alk 4,7 %, svetlý ležiak, Mexiko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, kukurica/ryža, chmeľ, kyselina askorbová

Všichni jsou už Mexiku: ... otevřu láhev a hned tam su. Ľahké a nie veľmi horké, ideálne na celoročné preplachovanie zubných kazov a smädného jazyka. Svetlo žltá farba, vôňa nie je až tak výrazná, chuť ako jemne horkého šoférskeho nealka. Osviežujúce a príjemne konzumovateľné.


Duff
(alk  4,7 %, svetlý ležiak, Nemecko)
Zloženie: voda, jačmenný slad, chmeľ, chmeľové extrakty

Toto chlastá tatko Simpson: Pivko mi trochu pripomína Homerovu inteligenciu, nič oslnivé. Priemer. Nie je veľmi horké, je jemne bublinkové, ale že by som z neho išiel urobiť od rozkoše kotúľ vpred sa povedať nedá. Svetlo žltá farba, chmeľ nie je až tak výrazný na vôňu. Kvalita sa mu uprieť nedá, ale chuť by som za legendárnu neoznačil. Hej, tatko Homer, tak na zdravíčko, túto rundu platím ja.


Medový porter Zlatý Bažant 19 %
(alk  6,7 % na obj, špeciálne tmavé pivo, Slovensko)
Zloženie: voda, slad (bavorský,  svetlý plzenský, svetlý karamelový, farebný slad), chmeľ, cukor, medová aróma, med

No poď sem do pohára ty tmavý papagáj: 330 ml správne vyrobeného nápoja vo fľaši. Jednoznačne to patrí k tomu lepšiemu, čo som ohľadom piva pustil na moje chuťové čidlá. Med tam nie je tak výrazný ako by sa dalo od názvu čakať, a to je dobre, veľmi dobre. Farba tmavšieho rezaného piva, vôňa plná a karamelová, chuť jemne medová, ale nie sladká. Na pozadí stále cítiť chmeľ. Naservírovať si teraz k tomu pečenú klobásu s extra ostrým chrenom a domácim chlebom, tak začnem od radosti spievať talianske serenády v holandskom „krochkaní“.  


Súvisiace články:

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“ – no. 2

Chuťový test chmeľových vôd jazykom mlsného „pivopiča“

 

Autor: Myshoun, 19.12.2013
Foto: uzw