cestopisy

Jaskyňa Driny: Tak veľa krásy v jednej „diere v zemi“

Smolenice to s turistickým ruchom celkom vyhrali. Už len minimálne dvomi miestami, ktoré rozhodne stoja na návštevu. Váš pohľad už z diaľky upúta silueta Smolenického zámku. Ale okrem krásy na povrchu tu majú aj podzemnú. A tej sa idem teraz venovať.

Pri vjazde do Smoleníc vás k jaskyni šikovne nasmerujú blbuvzdorné orientačné tabule. Parkovisko pri rekreačnom areály Jahodník pojme slušný počet plechových koníkov, takže sa vopred o parkovanie nemusíte báť. Ale pôjde sa do kopca. Žiadny strach, zvládnu ho aj malé deti so svojimi mini nožičkami. Časovo je to asi 20 minút. Posledný strmý úsek je vo forme vybetónovaných schodov, takže dostupnosť vchodu je na výbornú. V Speleobare (pokiaľ nie je uvedené inak) si kúpite vstupenky. Ceny sú prijateľné. Deti od 6 –15 rokov  a invalidi – 2,50 €, študenti a dôchodcovia – 4 €, dospelí – 5 € a chuťovka na záver foto / video - 7 €. Preto neváhajte fotiť a fotiť a fotiť.

Logika hovorí, že v zemi je zima, a tak rozhodne ani v lete nepodceňujte si pred vstupom obliecť mikinu či bundu. Svetla je tam dosť, vlastnú baterku si môžu vziať iba fanúšikovia podzemia, ktorí si chcú pošmejdiť v každom rohu. Ak to vôbec stihnú. Samotná prehliadka nie je náročná. Personál jaskyne vás upozorní sa tie najväčšie zaujímavosti, ukáže čo ukázať môže, a po nejakej pol hodinke ste opäť na dennom svetle.

Pár zaujímavostí o jaskyni Driny:

Objavená: V roku 1929 smolenickými domorodcami Jánom Baničom a Imrichom Vajsábelom
Dĺžka prehliadkovej rasy: 450 m, s počtom 151 schodov
Najväčší vertikálny rozdiel: 40 metrov
Teplota: 7,1 – 7,8 °C

Komu moje informácie nestačia, nech si zabrowsuje aj na stránku Správy slovenských jaskýň


PS: Ak sa v nejakom budúcom živote narodím ako ušatý netopier, tak si pôjdem lietať práve do tejto jaskyne. Takto bude vyzerať moje stalagnito – stalagtito - stalagnátové obydlie. Nie som fotograf,  a počas prehliadky nie je ani čas riešiť nejakú dokonalú kompozíciu či najlepšie svetlo. Berte to ako namotávku na príjemný výlet :)

 

myshfoto

Jaskyňa Driny

© 2013 Myshoun


Autor: Myshoun, 20.8.2013