cestopisy

Morava, tož krásna zem: Mikulov

Po nejakej dobe sme sa opäť vydali smerom na južnú Moravu. Tentoraz to bolo o kus ďalej ako Dolní Bojanovice. Okolo Valtíc (aj na tie sa chystáme) sme len prechádzali, nakoľko náš cieľ bolo mestečko Mikulov.

Bez väčších problémov sme zaparkovali v centre (za príjemných 10 Kčs / 1 hod). Na historickom námestí akurát burácal veľkonočný jarmok. Nebol to žiadny šialený nával, a tak sa tam dalo bez problémov premiestňovať. Ak budete na námestí, určite vás upúta  Dietrichsteinská hrobka. Po povinnej jazde okolo stánkov boli ďalšie kroky jasné - zámok  Keď už tam tak pekne stojí od cca 13. storočia (ktorý sa priebežne dostavoval a zveľaďoval), tak by nebolo slušné ho ignorovať. A hlavne by to bola škoda. Okrem samotnej nenáročnej prechádzky a vyhliadky po blízkom okolí, sa trochu pokocháte aj inou ako modernou architektúrou. Niekomu sa stačí pomotať po nádvorí, ale ak máte čas a trpezlivú rodinu, tak pekná je aj samotná prehliadka zámku.

Ďalšie dve historické dominanty, ktoré nemusíte ani hľadať a padnú vám po oka sú Kozí hrádek a prírodná rezervácia Svätý kopeček. Ak máte čas a chuť v meste sa ešte nachádza pár zaujímavých kostolov a na severnom konci Mikulova je dokonca aj Jaskyňa na Turoldu.

Že je Morava vinársky kraj, to tu doslova kričí z každej strany. Až tak, že miesto vinární v centre by ste viac privítali nejakú normálnu reštauráciu. Nakoniec sme pocit hladu a smädu zahnali až v pizzerii pri výjazde z mesta. Keď budete v tých končinách a nájdete si chvíľu času, užite si aspoň na chvíľu toto príjemné moravské mestečko.

Viac sa o Mikulove dozviete na oficiálnej stránke >>>


Súvisiace články:
Morava, tož krásna zem: Dolní Bojanovice

myshfoto

Mikulov

© 2013 Myshoun


Autor: Myshoun, 6.4.2013
Foto: Myshoun